Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Kursy walut. Skrajnie wyprzedany dolar

35
Podziel się:

Szampańskie nastroje w ostatnich sesjach tego roku oznaczają presję na notowania dolara amerykańskiego. Tak bardzo jak obecnie nie był wyprzedany od początku 2013 roku, ocenia Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Kursy walut. Skrajnie wyprzedany dolar
dolar dolary waluta kantor waluty pieniądze (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDxDrRx

Jednocześnie do rekordów w USA dołączyła niemiecka giełda. Według niedawnego badania Bank of America wśród zarządzających pozycja krótka na dolarze jest drugim najbardziej "zatłoczonym” zagraniem na Wall Street, ustępując jedynie pozycji długiej w spółkach technologicznych (co widać po niemal codziennych rekordach na rynku Nasdaq).

Teraz bardzo skrajne poziomy zaczyna przybierać również pozycjonowanie inwestorów spekulacyjnych na rynku kontraktów, które raportowane jest przez CFTC.

bEDxDrRz

Pozycjonowanie netto jest najniższe od początku 2013 (pokazuje zatem rekordową przewagę pozycji krótkich od tego czasu), a pozycjonowanie samych zarządzających aktywami (jako podgrupa spekulantów) jest najniższe w historii danych (od 2006 roku).

Zobacz także: Czas zapiąć pasy. Bielecki: w 2021 czekają nas zwolnienia

Czy to oznacza, że dolar jest tani? Niekoniecznie. Patrząc długoterminowo na kurs dolara wobec partnerów handlowych USA nadal jest on sporo powyżej średniej. To oznacza, że jego przecena w dłuższym terminie byłaby jak najbardziej naturalna. Skrajne pozycjonowanie sugeruje często jednak, że rynek w danym momencie nieco przesadził z daną tendencją.

bEDxDrRF

Jeśli popatrzymy na podobne poziomy pozycjonowania z lat 2009, 2011, 2013 i 2014, okazuje się, że w ciągu kilku tygodni na rynku następował gwałtowny zwrot. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że tych kilka tygodni nie musi być spokojnych, a spekulanci mogą próbować maksymalnie wyciągnąć rynek w pożądanym przez siebie kierunku.

Ponadto obecnie wyprzedanie na dolarze idzie pod rękę z wykupieniem na rynku akcji, co czyni tę tendencję bardziej niebezpieczną, ale także bardziej potężną. To trochę tak, jakbyśmy złapali dwa balony z helem zamiast jednego – będą szybciej unosić nas w górę, ale koniec będzie podobny.

Na wspomnianych rynkach akcji szybko zapomniano o nowym szczepie wirusa z Wielkiej Brytanii. Dziś do kolejnych rekordów na Wall Street dołącza niemiecki rynek. Publikowane ostatnio dane wypadają raczej średnio (wczorajszy indeks aktywności z Dallas był poniżej oczekiwań), ale to nie ma żadnego znaczenia.

bEDxDrRG

W USA wkrótce ma rozpocząć się proces wypłaty czeków w wysokości 600 dolarów na osobę i na rynkach krąży dość żart, że znudzeni home office Amerykanie znów przeznaczą te pieniądze na zakup rekordowo drogich akcji.

Mało tego, Demokraci podchwycili pomysł Trumpa i kontrolowana przez nich Izba Niższa już przyjęła projekt podwyższenia wypłat do 2000 dolarów na osobę. Senat może w ogóle nie zająć się tym projektem, ale Republikanie przed wyborami uzupełniającymi w Georgii (5 stycznia) są w dość niekomfortowej sytuacji.

Złoty zyskuje, choć gdyby nie niedawna interwencja byłby zapewne znacznie mocniejszy. We wtorek przed południem euro kosztuje 4,498 złotego, dolar 3,672 złotego, frank 4,148 złotego, zaś funt 4,954 złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDxDrSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
gp56
9 miesięcy temu
gdzieś te biliony dolarów czy Euro wpompowane w światową gospodarkę muszą znaleźć ujście.
USA
9 miesięcy temu
Teraz karzdy Amerykanin dostanie 2000 ty $ i na zakupy brawo Komuna
jan
9 miesięcy temu
To oznacza, że będzie leciał w dół.
bEDxDrSb
USA
9 miesięcy temu
Dolara Nieda Sie Wykupic jest Nierealne Maszyny Drukuja Non Stop Tryliony
kiler
9 miesięcy temu
a spekulanci mogą próbować maksymalnie wyciągnąć rynek w pożądanym przez siebie kierunku. - co za bełkot mafijny. A spekulanci siedzą w rządzie i w CBA?
...
Następna strona