Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Wyższa inflacja może gwałtownie umocnić złotego

29
Podziel się:

We wtorek poznamy wstępne dane o inflacji w maju. Prognozy wskazują na 4,8 proc. rok do roku. Wynik wyższy od oczekiwań prawdopodobnie istotnie umocni złotego.

Kursy walut. Wyższa inflacja może gwałtownie umocnić złotego
Kursy walut. Wyższa inflacja może gwałtownie umocnić złotego. (money.pl, Rafał Parczewski)

Spokojna sesja w poniedziałek nie przyniosła większej zmienności na polskim rynku walutowym. Złoty zaczął tydzień lekkim osłabieniem wobec euro - kurs zakończył dzień bliżej 4,48. Z kolei złoty mocniejszy był względem dolara - kurs skończył handel poniżej 3,66. Natomiast kurs eurodolara wzrósł powyżej 1,22.

Podczas poniedziałkowej sesji przerwa w handlu na światowych rynkach towarzyszyła ograniczonej zmienności na rynku polskiej waluty.

Kurs złotego wobec euro będący trwale poniżej poziomu 4,50 może w dalszym ciągu prowadzić do założeń zagranicznych uczestników rynku, że maleje ryzyko interwencji walutowych dokonywanych w przeszłości przez NBP, co przekłada się na komfort inwestorów w handlowaniu złotym.

Zobacz także: Polski Ład. Będą bon mieszkaniowy i kredyt mieszkaniowy. "Jest zgoda na oba rozwiązania"

We wtorek rynek pozna lokalny odczyt inflacji CPI, którego konsensus rynkowy zakłada roczną dynamikę 4,8 proc. za maj. W tym kontekście wyższa publikacja od oczekiwań prawdopodobnie istotnie umocni złotego ze względu na silny przyrost rynkowych stóp procentowych.

W poprzednim tygodniu inwestorzy obstawiali podwyżki stóp w Polsce umacniając przy tym złotego dlatego też bardzo możliwe że trend ten będzie kontynuowany, a stopniowa zmiana narracji dotycząca prowadzonej polityki pieniężnej przez RPP będzie sprzyjała tego typu zakładom. 

Po gwałtownym umocnieniu dolara ze względu na wyższy od oczekiwań przyrost inflacji PCE core nie ma już śladu. Fed zdążył przekonać rynki, że wyższa inflacja jest czynnikiem przejściowym wobec tego amerykańska waluta powróciła do słabszych notowań, a poniedziałkowa ograniczona sesja ze względu na Dzień Pamięci w USA sprawia, że zmienność na eurodolarze jest ograniczona.

Dane makroekonomiczne, które będą w stanie zmienić obraz postrzegania dolara będą opublikowane w pierwszej dekadzie czerwca. We wtorek zostaną opublikowane indeksy PMI i ISM dla przemysłu, w piątek dane z rynku pracy, z kolei 10 czerwca inflacja CPI za maj.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
PIS komuna
rok temu
Okradanie polakow poprzez dodruk bezwartosciowego pieniadza
pam
rok temu
Jak dolar spada, to złotówka rośnie. To nie ma nic wspólnego z wartością złotówki.
pam
rok temu
Rząd się cieszy, analitycy się cieszą, tylko my się nie cieszymy.
ano...
rok temu
To skandal ,bo dawno powinno być Euro w Polsce.Banki tylko rządzą bo na przewalutowaniu i kredytach krocie zarabiają. A emeryt 1690 zł po 43 latach w tym 25 lat firma i najwyższe opłaty zus -u i podatkowe. Teraz koszty opal 1000 ,prąd 300, gmina 530 / za stary 200 letni lokal do remontu ,bez kanalizacji ,,gazu ,ogrzewania z gminy / bez chodników płacić 530 zł za m-c. razem 1830 zł i trzeba dorabiać na życie to dochodzi 400 znów zus, energia 400 = 2200 + 400 . To stary człowiek musi oddać 2600 i pracować na życie oraz leki 300 zł . Podatek dochodowy dopiero jak dochód będzie i zarobek z 5000 ,ale oddać trzeba 2600 .a gdzie opłaty za paliwo , samochody , telefony . sprzęt komputerowy, narzędzia,remonty , część i ,gdy na ryczałcie nie ma odpisu od podatków!. A powinny być- odpis i tylko od rzeczywistego dochodu powyżej 2500 dochodu 10 % podatku ,ale razem z zus-em .I tak co 5000 więcej dochodu o 5% podatku więcej! ALe zabierają za dużo ,więc przyjdzie czas, że nic nie dostaną. Zostaną muzea które najlepiej się w Polsce rozwijają. To wstyd żeby państwo kształciło młodych i same po studiach a kupowali DRONY od Turków ,czy innych np.pociągi ,autobusy i wszystkie pierdoły bo tam niema vat-u za granicą!
keram4591
rok temu
pytanie do emerytów,jak się wam żyje,macie więcej w portwelach,kupujecie wiecej,jaka jest siła nabywcza waszej emerytury?
...
Następna strona