Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

NBP o skutkach swoich działań. Wyższe PKB, ale też ceny

5
Podziel się:

Poluzowanie polityki pieniężnej w ubiegłym roku zwiększy skalę oczekiwanego wzrostu PKB o 1,1 pkt proc. oraz inflację o 1 pkt proc. w 2021 roku - ocenia Narodowy Bank Polski w sprawozdaniu z działalności banku centralnego w 2020 roku.

NBP o skutkach swoich działań. Wyższe PKB, ale też ceny
Poluzowanie polityki pieniężnej w ubiegłym roku zwiększy skalę oczekiwanego wzrostu PKB o 1,1 pkt proc. oraz inflację o 1 pkt proc. w 2021 roku - ocenia Narodowy Bank Polski. Na zdjęciu: prezes NBP Adam Glapiński oraz premier Mateusz Morawiecki. (Flickr, KPRM)

W 2020 roku, wraz z wybuchem globalnej pandemii i silnym pogorszeniem koniunktury na świecie i w Polsce, NBP poluzował politykę pieniężną. Aby pobudzić gospodarkę, Rada Polityki Pieniężnej ścięła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną z 1,5 proc. do 0,1 proc. NBP prowadził także skup obligacji w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

W opublikowanym w poniedziałek sprawozdaniu z działalności w 2020 roku NBP ocenia, że poluzowanie polityki pieniężnej (w tym przede wszystkim dwa wspomniane wyżej działania) zmniejszyło skalę spadku PKB, ale także zwiększyło inflację. O ile dokładnie?

Jak wylicza NBP, poluzowanie polityki pieniężnej w ubiegłym roku przyczyniło się bezpośrednio do zmniejszenia skali spadku PKB o 0,3 pkt proc. i podwyższenia inflacji o 0,3 pkt proc. To jednak nie wszystko. Efekty działań banku centralnego nie ograniczają się bowiem jedynie do 2020 roku.

Zobacz także: Polski Ład. Będą bon mieszkaniowy i kredyt mieszkaniowy. "Jest zgoda na oba rozwiązania"

"Szacuje się, że poluzowanie to zwiększy skalę oczekiwanego wzrostu PKB o 1,1 pkt proc. oraz inflację CPI o 1,0 pkt proc. w 2021 roku" – czytamy w raporcie banku centralnego.

NBP zwraca też uwagę, że jego działania w 2020 roku — poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców — ograniczały ryzyko kredytowe, którego wzrost był najistotniejszym kanałem wpływu pandemii na stabilność systemu bankowego.

Zdaniem autorów raportu, prowadzona polityka pieniężna zapewniła jednocześnie realizację podstawowego zadania NBP jakim jest utrzymywanie inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP ( czyli 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy). Inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 roku wyniosła 2,4 proc. w skali roku, a w całym roku wyniosła średnio 3,4 proc.

Przypomnijmy, że według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w kwietniu wyniosła 4,3 proc. w skali roku, czyli znalazła się powyżej celu NBP i zdaniem ekonomistów, pozostanie tam na dłużej. Dane o inflacji w maju poznamy we wtorek. Według prognoz, w maju wyniesie 4,8 proc. rok do roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Kinats
3 lata temu
co to za nowomowa? "poluzowanie polityki pieniężnej"? dlaczego nie napiszecie po prostu, że NBP wprowadza na rynek pieniądze które nie mają pokrycia. Za co niby skupowane są te obligacje. Bo to tak ładnie brzmi...
nhh
3 lata temu
Wzrost wartosci obiegu gotowkowego przy porownaniu 2019 do 2020 to ok. +25%.
frustrat
3 lata temu
+ min. 5% ukrytej inflacji, brawo oni
48chyba
3 lata temu
4.8% inflacji? błagam...
haha
3 lata temu
Czyli optymistycznie licząc, wykorzystując na naszą korzyść kreatywną księgowość, to jesteśmy na zero. Gorzej jak będziemy neutralni albo pesymistami.