Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Gowin: OECD podnosi prognozy dla Polski

4
Podziel się:

Po Komisji Europejskiej, OECD podnosi prognozy wzrostu PKB Polski - do 3,7 proc. w 2021 roku, a w 2022 roku do 4,7 proc. - napisał w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem, najnowsze dane GUS wskazują, że polska gospodarka powinna odrobić straty z powodu pandemii już w tym roku.

Gowin: OECD podnosi prognozy dla Polski
Gowin: OECD podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. (Flickr, Jarosław Gowin)

Jak podkreślił wicepremier w poniedziałkowym wpisie na Twitterze, poprzednie (grudniowe) prognozy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dla Polski na 2021 oraz 2022 rok wynosiły odpowiednio: 2,9 proc. oraz 3,8 proc.

"Przewiduje się, że po spadku o 2,7 proc. w 2020 roku, PKB wzrośnie o 3,7 proc. w 2021 roku i o 4,7 proc. w 2022 roku. Ponowny wzrost liczby nowych zakażeń od początku roku będzie nadal ciążył na aktywności gospodarczej. Jednakże powszechne szczepienia i złagodzenie środków ograniczających rozprzestrzenianie się choroby w II poł. roku powinny przyczynić się do silnego ożywienia konsumpcji, a także w mniejszym stopniu – inwestycji” – czytamy w najnowszym raporcie "OECD Economic Outlook".

"Inflacja ma się zmniejszyć ze względu na utrzymujące się, choć malejące, wolne moce produkcyjne. Perspektywy gospodarcze są jednak niepewne ze względu na zagrożenia epidemiologiczne i przeszkody logistyczne związane z wprowadzeniem szczepień" – oceniają autorzy raportu i prognozują, że inflacja wyniesie 3,8 proc. w 2021 roku i 3,3 proc. 2022 roku.

Zobacz także: Polski Ład. Będą bon mieszkaniowy i kredyt mieszkaniowy. "Jest zgoda na oba rozwiązania"

Przypomnijmy, że w maju prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski podniosła Komisja Europejska. Po rewizji PKB ma wrosnąć o 4 proc. oraz o 5,4 proc. odpowiednio w 2021 roku oraz 2022 roku.

Ten rok ma być czasem odbicia w gospodarce, ale pierwszy kwartał był jeszcze na minusie. W poniedziałek GUS opublikował najnowsze dane, z których wynika, że polska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 0,9 proc. rok do roku, czyli mniej, niż wcześniej prognozowano.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się inwestycje, które w pierwszym kwartale poszły w górę o 1,3 proc. rok do roku, co dobrze wróży perspektywom na ten rok. Po dzisiejszym odczycie ekonomiści Banku Pekao spodziewają się, dwucyfrowego wzrostu PKB w ujęciu rocznym w drugim kwartale. Ich zdaniem, w całym roku 2021 jest szansa na więcej iż 4,5 proc.

Zdaniem Jarosława Gowina, dane o PKB za pierwszy kwartał wskazują, że polska gospodarka powinna odrobić straty z powodu pandemii już w 2021 roku. "GUS­ zrewidował w górę wcześniejsze szacunki dotyczące PKB w I kwartale. W takim tempie polska gospodarka powinna odrobić spadek PKB spowodowany COVID-19 już w 2021 roku" - napisał Gowin na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Jor
3 lata temu
Jak prezes wszystkich prezesów zarządzi na 2023r wzrost PKB o 15%, to tle będzie i już, bo papier wszystko zaakceptuje.
obserwator
3 lata temu
Gowin próbuje kreować się na orędownika prywatnych firm ale jak na razie na tym się kończy. Wiarygodność Gowina jest taka sama jak całego popapranego pis-u
Marek
3 lata temu
Jaka gospodarka, przepraszam?
ryszklim
3 lata temu
Pewnie by tak bylo, gdyby im sie tyle nie nalezalo.