Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na konferencję prezesa NBP

20
Podziel się:

W ostatnich dniach złoty istotne się umocnił. Sprzyja temu zmiana retoryki RPP. Te kwestie z pewnością zostaną głębiej poruszone podczas piątkowej sesji pytań na konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Kursy walut. Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na konferencję prezesa NBP
Kursy walut. Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na konferencję prezesa NBP. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEJaMFvp

Podczas czwartkowej sesji polski złoty nadrobił ostatnie spadki - wobec euro notowany była chwilowo poniżej 4,54. W relacji do dolara, złoty również się umocnił, a kurs złotego zakończył handel w okolicach 3,81 za dolara. Z kolei eurodolar notowany był blisko 1,19.  

W ostatnich dniach możemy zaobserwować istotne umocnienie polskiego złotego, który pośród walut rynków wschodzących odnotowuje najsilniejsze wzrosty od końca marca czyli od momentu gdy złoty był najsłabszy od 2009 roku. 

bEJaMFvr

Zmiana retoryki NBP o dostosowaniu kanału kursowego do szoku wywołanego pandemią wraz z wyższym odczytem inflacji wspiera potencjał do aprecjacji rodzimej waluty. Z drugiej strony, Rada podkreśla, że NBP wciąż może dokonywać interwencji walutowych,"w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę”.

Zobacz także: Kolejne milardy dla przedsiębiorców. Dodatkowe niedziele handlowe wspomogą biznes?

Te kwestie z pewnością zostaną głębiej poruszone podczas piątkowej sesji pytań na konferencji prasowej Adama Glapińskiego. Czynnikami hamującymi umocnienie polskiej waluty pozostaje trzecia fala pandemii oraz kwestia kredytów walutowych, w odniesieniu których, jak donosi Bloomberg, orzecznictwo Sądu Najwyższego prawdopodobnie zostanie przełożone z 13 kwietnia.

bEJaMFvx

Na globalnym rynku walutowym, kontynuowana jest passa osłabienia dolara amerykańskiego, co sprzyja aktywom ryzykownym i rynkom wschodzącym. Indeksy giełdowe, takie jak amerykański S&P500, brytyjski FTSE 100, czy francuski CAC 40 odnotowują silne wzrosty.

Pomimo ostatnich dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, w czwartek odnotowano wyższe od oczekiwań wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, które wyniosły 744 tys. w ostatnim tygodniu vs. 719 tys. poprzednio.

Rynek zaczyna dyskontować wzrost systematyczności i dyscypliny szczepień w Europie kontynentalnej, co powinno sprzyjać wspólnej walucie w II kwartale oraz materializować scenariusz wyrównywania różnic w odbiciu gospodarczym z perspektywy globalnej. Dodatkowo, wyhamowanie wzrostowego momentum rynkowych stóp procentowych w USA w ostatnich dniach spłyca potencjał do istotnego umocnienia dolara w krótkim terminie.

bEJaMFvy

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJaMFvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
NBP 321...
6 miesięcy temu
Istotne wzrosty po jeszcze bardziej istotnych spadkach i to w poziomy w których złoty nigdy nie był. Glapa tak rozhuśtał kursy, że tylko cwaniaki żerujące na spreadzie mogą być mu wdzięczne. Bo na pewno nie zwykli, normalni ludzie. Z takim krajem z tak nieprzewidywalną "walutą" mało kto na świecie ma ochotę robić interesy.
Ppp
6 miesięcy temu
Frank po 4zł,waluta o której nikt nie słyszał dzięki Tuskowi stała się pożądaną walutą. Kredyty w obcej walucie ,obce służby, i zdrajcy Polski na sznur
cinkciarz
6 miesięcy temu
okresowe, cykliczne wahania walut o + - 10 % to dla nich spekulacyjny złoty interes
bEJaMFvT
dr72
6 miesięcy temu
Powinni wprowadzic kryptowuty a nie patrzec na to Jełro , krypto to nowy swiat bez banksterow , fajnie by bylo jakby w Polsce mozna by bylo placic zlotowkami i krypto niemcom by szczeny opadly Musk juz sprzedaje Tesle za bitcoiny
AntyIdiot
6 miesięcy temu
Do za expert pisze takie wypociny i kto na to pozwala? Zloty od dobrego tygodnia slabnie.