Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Biurowce świecą pustkami. Deweloper z gigantyczną stratą

34
Podziel się

Deweloper Develia miał w 2020 roku prawie 140 mln zł straty netto z powodu spadku wartości nieruchomości komercyjnych. Wynik potwierdza to, o czym możemy przeczytać w najnowszym raporcie NBP - pandemia uderzyła w rynek biurowy. Konkurencja o najemców będzie rosła.

Biurowce świecą pustkami. Deweloper z gigantyczną stratą
Biurowce świecą pustkami. Pandemia uderzyła w rynek nieruchomości komercyjnych. (Adobe Stock)
bDTrKqwl

"Sektor komercyjny zdecydowanie silniej odczuł wpływ pandemii w porównaniu do segmentu mieszkaniowego, co jest widoczne w wynikach finansowych " – powiedział wiceprezes Develia Paweł Ruszczak.

W lutym deweloper informował, że planuje sprzedać wrocławski Sky Tower, jeden z najwyższych budynków w Polsce.

bDTrKqwn

W czwartek opublikował wyniki za ubiegły rok. Odnotowana strata wysokości 138,8 mln zł jest wynikiem negatywnej wyceny nieruchomości komercyjnych. Przed rokiem zysk netto dewelopera wyniósł 117,4 mln zł.

Zobacz także: To już ostatni lockdown? Prezes PFR mówi o końcu obostrzeń

Jak czytamy w najnowszym raporcie NBP, pandemia przyspieszyła zmiany zachodzące na rynku biurowym. Obserwujemy wzrost wskaźnika pustostanów i zmniejszenie popytu na powierzchnie biurowe. Firmy w celu ograniczenia kosztów związanych z wynajmem często decydują się na model pracy zdalnej lub pracy hybrydowej.

bDTrKqwt

Autorzy raportu zauważają, że podaż nowych powierzchni oraz powierzchni w budowie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, co związane jest z rozpoczęciem budów przed pandemią, które inwestorzy chcą zakończyć.

Według informacji firm doradczych, na koniec omawianego okresu całkowita podaż powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach biurowych wyniosła ok.11,7 mln mkw., a w budowie było ok.1,25 mln mkw., czyli około 11,6 proc. istniejącego zasobu.

"Budowa ponad 10 proc. dodatkowej powierzchni nie oznacza automatycznego wzrostu pustostanów, jednak będzie generować istotną konkurencję o najemców, szczególnie dla starszych i gorzej zlokalizowanych budynków” – czytamy w raporcie NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTrKqwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
ibgy
1 tyg. temu
jakoś mi nie szkoda developera...
Daniel O.
1 tyg. temu
Nie szkoda mi tego developera ani trochę! Po co komu wielkie biurowce i powierzchnie po 1000 zł za m2 miesięcznie, jak pracownicy zrobią co trzeba w domu przy laptopie przez internet? Niech ten developer hoduje tam pieczarki :)
deep..
1 tyg. temu
A straty będą jeszcze większe..gigantyczne, będą się targac na życie
bDTrKqwP
Normalny
1 tyg. temu
Dom sie buduje samemu wydasz to samo zbudujesz o troszke większy i wszystko z sredniej półki a deweloper wcisnie ci kit za dobre pieniadze i powie jakim jesteś szczęśliwcem bo na to mieszkanie ma 7 chętnych a tobie sie udało jest takie wyjątkowe z karton gipsu podłogi z chińskich kafelek i chińskiej armatury w kuchni i łazience z jakością rodem z 90 lat choc wtedy było proste i dobre.ja budowałem sam gdybym chciał kupić taki dom od dewelopera zapłaciłbym 30 proc drożej za 30 proc gorzej
...
1 tyg. temu
. .skok z Tower do Tower
...
Następna strona