Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Biurowce świecą pustkami. Deweloper z gigantyczną stratą

36
Podziel się:

Deweloper Develia miał w 2020 roku prawie 140 mln zł straty netto z powodu spadku wartości nieruchomości komercyjnych. Wynik potwierdza to, o czym możemy przeczytać w najnowszym raporcie NBP - pandemia uderzyła w rynek biurowy. Konkurencja o najemców będzie rosła.

Biurowce świecą pustkami. Deweloper z gigantyczną stratą
Biurowce świecą pustkami. Pandemia uderzyła w rynek nieruchomości komercyjnych. (Adobe Stock)

"Sektor komercyjny zdecydowanie silniej odczuł wpływ pandemii w porównaniu do segmentu mieszkaniowego, co jest widoczne w wynikach finansowych " – powiedział wiceprezes Develia Paweł Ruszczak.

W lutym deweloper informował, że planuje sprzedać wrocławski Sky Tower, jeden z najwyższych budynków w Polsce.

W czwartek opublikował wyniki za ubiegły rok. Odnotowana strata wysokości 138,8 mln zł jest wynikiem negatywnej wyceny nieruchomości komercyjnych. Przed rokiem zysk netto dewelopera wyniósł 117,4 mln zł.

Zobacz także: To już ostatni lockdown? Prezes PFR mówi o końcu obostrzeń

Jak czytamy w najnowszym raporcie NBP, pandemia przyspieszyła zmiany zachodzące na rynku biurowym. Obserwujemy wzrost wskaźnika pustostanów i zmniejszenie popytu na powierzchnie biurowe. Firmy w celu ograniczenia kosztów związanych z wynajmem często decydują się na model pracy zdalnej lub pracy hybrydowej.

Autorzy raportu zauważają, że podaż nowych powierzchni oraz powierzchni w budowie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, co związane jest z rozpoczęciem budów przed pandemią, które inwestorzy chcą zakończyć.

Według informacji firm doradczych, na koniec omawianego okresu całkowita podaż powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach biurowych wyniosła ok.11,7 mln mkw., a w budowie było ok.1,25 mln mkw., czyli około 11,6 proc. istniejącego zasobu.

"Budowa ponad 10 proc. dodatkowej powierzchni nie oznacza automatycznego wzrostu pustostanów, jednak będzie generować istotną konkurencję o najemców, szczególnie dla starszych i gorzej zlokalizowanych budynków” – czytamy w raporcie NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Korpo Janek
2 lata temu
Pracuję w znanym korpo. 90% personelu na zdalnym. Firma w 2 lata "nauczyła" się pracy zdalnej a nie należy do najnowocześniejszych - inni pewnie zrobili to jeszcze sprawniej. Pojawiają się już pierwsze pulowe biurka na które jest kalendarz. Prąd i wypiedziane krzesło jest po stronie pracownika a to spore oszczędności dla szukających ich wciąż korpo. Niech jeszcze pobudują więcej biurowców. Będzie pięknie.
Obywatel
3 lata temu
Winduja ceny jak z kosmosu!!!Traktuja polakow jak drugorzednych!!A teraz placza ze swieca pustkami!!!Wiecej pokory!!!i szacunku do l udzi oraz uczciwosci cenowej!!!
pzdr
3 lata temu
ale najemcom nie obniżył ani o grosz, chociaż rok w pandemię stali...
yxyxxyxy
3 lata temu
ja już znam firmy, gdzie jest tylko praca zdalna. ogólnie ludzie wynoszą się z miast do mniejszych miejscowości gdzie jest internet i można zdalnie pracować. miast są zatłoczone i drogie, ludzie tam się przeprowadzali ze względu na pracę, a teraz pracę mają w domu. biura stoją puste lub prawie puste. jest też mało chętnych na wynajęcie mieszkania. praca zdalna na pewno już zostanie.
sceptyk
3 lata temu
To samo jest z rynkiem najmu mieszkań. Ludzie zainwestowali w wynajem lokali, a tu kiszka! Młodzi stracili pracę i wrócili do rodziców. Właściciele mieszkań płacą raty do banku, i koszty administracyjne - czysty zysk...
...
Następna strona