Trwa ładowanie...
bDTLPRTV

Notowania

Deweloperzy – Wszystkie wiadomości

1
16.04.2021 10:46

DEWELOPER
 / 
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Na co pójdą te pieniądze? "Jest obawa"

Rząd pracuje nad wprowadzeniem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Deweloperzy będą wpłacali do niego składkę, którą z pewnością odbiją w cenach mieszkań. A na co w ogóle pójdą te pieniądze? - Założenie ustawowe jest takie, że zgromadzone środki, podobnie jak w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, będą gromadzone i będą czekały na jakąś trudną sytuację - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - To jest bardzo dobre i zwiększa bezpieczeństwo. Tylko mamy pewną rozbieżność. My oceniamy wartość rynku na 60 mld zł rocznie, czyli składka 2-procentowa to jest 1,2 mld zł, a 1-procentowa to jest 600 mln zł. A UOKiK twierdzi, że wartość rynku to jest 26 mld zł, w związku z tym, jeżeli potrzeba od 140 do 260 mln zł, to po co taka duża składka? Obawiam się, że jeśli po kilku latach zbierze się w funduszu kilka miliardów złotych, a nie będzie upadłości, to wpadnie jakiś pomysł do głowy politykom, żeby te pieniądze ustawowo przelać na inny fundusz - dodał.

25
15.04.2021 12:48

MIESZKANIA
 / 
Mieszkania drożeją, mimo pandemii. O co chodzi? Ekspert wyjaśnia

Na początku pandemii część ekspertów wskazywała na możliwe spadki cen mieszkań. To się nie wydarzyło, ceny nawet wzrosły. Dlaczego? - Odwołam się do rynku. Są trzy powody wzrostów cen: mniej gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, zwiększone zainteresowanie kupnem, a także wzrost kosztów budowy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Dodatkowo coraz bardziej skomplikowany proces administracyjny uzyskiwania pozwoleń ogranicza liczbę mieszkań wprowadzanych na rynek. A klienci, którzy mają 0 proc. na lokatach, wyciągają pieniądze i inwestują w mieszkania. To najbardziej stabilna inwestycja - dodał.

28
15.04.2021 11:26

MIESZKANIA
 / 
Będzie drożej, wbrew słowom prezesa UOKiK. Ceny mieszkań wzrosną

Powstaje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezes UOKiK zapewnia, że ceny mieszkań nie pójdą w górę, ale branża jest zupełnie innego zdania. Koszt składki na fundusz zostanie przeniesiony na klientów. - Prezes UOKiK przyznał, że deweloperzy w dużej mierze finansują budowę mieszkań z wpłat klientów. Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że klienci poniosą te koszty, a nie deweloperzy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Druga kwestia jest taka, że co roku wzrastają koszty budowy i obsługi tego procesu. I te ceny będą zwiększone i to nie o 2 proc., jak mówi UOKiK, a 4-5 proc., dlatego iż banki powiedziały, że obsługa rachunków powierniczych będzie nakładała na nie bardzo dużo obowiązków. Bodźce do wzrostów cen mieszkań idą z wielu kierunków - dodał.

9
15.04.2021 10:50

MIESZKANIE
 / 
Ceny mieszkań wzrosną. "Polityka wzięła górę nad rozsądkiem"

Sejm pracuje nad ustawą o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który ma chronić klientów w przypadku upadku dewelopera. Ci ostrzegają, że nowa opłata wpłynie na ceny mieszkań. - Po raz kolejny polityka wzięła górę nad rozsądkiem, nad rozsądnym spojrzeniem na potrzeby biznesu. Oczywiście, że nowelizacja ustawy deweloperskiej nie jest potrzebna, nie jest też potrzebne wprowadzanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Nie znamy przypadku, żeby klienci firm, które działały przy użyciu otwartych rachunków mieszkaniowych ucierpiały w przypadku problemów dewelopera. Dane UOKiK nie pokazują prawdy. Urząd twierdzi, że w ciągu 9 lat upadło 150 firm deweloperskich, a to nieprawda. Większość z nich to firmy budowlane, a więc wykonawcze. Z naszych danych wynika, że były 3 upadłości firm deweloperskich, a wszyscy ich klienci dostali swoje mieszkania - podkreślił ekspert rynku deweloperskiego.

11
15.04.2021 8:12

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Nowa ustawa deweloperska. Mieszkania będą jeszcze droższe?

Dziś w programie pytamy o nową ustawę deweloperską i zmiany na rynku mieszkaniowym. Gościem będzie Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich i przewodniczący rady nadzorczej Dom Development. Zapraszamy od 9.15.

bDTLPRTX
164
13.04.2021 14:14

BUDOWNICTWO
 / 
Budowlanka mówi o "podatku Chróstnego". Mamy komentarz szefa UOKiK

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to nowy pomysł, który ma w teorii zwiększać bezpieczeństwo kupujących mieszkania, a w praktyce będzie oznaczał wyższe ceny nieruchomości. Branża już składki na DFG nazywa "podatkiem Chróstnego". - To jest nic innego jak lobby branży deweloperskiej - odpiera zarzuty sam zainteresowany. Prezes UOKiK był gościem programu "Newsroom" Wirtualnej Polski. Zdaniem Tomasza Chróstnego wcale nie ma wielkiego ryzyka, że nowa opłata dla deweloperów będzie oznaczała wzrost cen nieruchomości. - Mówimy o składce rzędu 1 proc. Przy marżach na poziomie 20 proc. nie powinno to być wielkim obciążeniem dla firm deweloperskich - uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

34
08.04.2021 18:53

GIEŁDA
 / 
Biurowce świecą pustkami. Deweloper z gigantyczną stratą

Deweloper Develia miał w 2020 roku prawie 140 mln zł straty netto z powodu spadku wartości nieruchomości komercyjnych. Wynik potwierdza to, o czym możemy przeczytać w najnowszym raporcie NBP - pandemia uderzyła w rynek biurowy. Konkurencja o najemców będzie rosła.

21
01.04.2021 16:47

DEWELOPERZY
 / 
Nowa ustawa miała zabezpieczyć kupujących mieszkania. Podbić może jednak ceny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma gromadzić środki na odszkodowania dla kupujących mieszkania, w przypadku upadku dewelopera. Ci ostatni alarmują, że obecny jej kształt może prowadzić do podwyżek cen mieszkań.

441
29.03.2021 12:19

RYNEK MIESZKANIOWY
 / 
Rolnik nie sprzedał pola deweloperom, teraz przy osiedlu szykuje się na żniwa

Sprawa, którą żyły m.in. media w Indonezji, ponownie wraca na czołówki gazet. Rolnik z Lublina, który postanowił nie sprzedawać swojej ziemi deweloperom, powrócił na pole, żeby przygotować się do zbiorów. Obrazki wywołują falę zdziwienia i wesołości w całym kraju.

bDTLPRUd
44
22.03.2021 8:20

MIESZKANIA
 / 
Mniej mieszkań na rynku. Deweloperzy zmniejszyli tempo

W lutym liczba rozpoczętych budów spadła o 20 proc. w porównaniu do stycznia, wynika z danych GUS. Oferta nowych mieszkań nieco się skurczyła.

39
17.03.2021 14:37

MIESZKANIA
 / 
Deweloperzy zapłacą nową składkę. Powstaje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Sejm debatuje nad rządowym projektem ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który ma chronić klientów w przypadku upadku dewelopera.

234
22.02.2021 12:31

PRZYRODA
 / 
W Milanówku wycięto 60 dębów. "Takie działania inwestorskie należy potępić. To też patodeweloperka"

W Milanówku, zaprojektowanym jako miasto ogród, wycięto 60 zabytkowych dębów, by zmienić plan zagospodarowania przestrzeni. - To jest absolutna dewastacja tych drzew - mówiła w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, komentując zdjęcia dokumentujące wycinkę drzew. - Jeśli odbyło się to bez wymaganego prawem zezwolenia, to najprawdopodobniej będzie wymierzona kara. Mamy też instrumenty w prawie, które nakazują przywrócenie terenu do stanu pierwotnego. Nie będzie to takie przywrócenie, jakie byśmy chcieli, ale taki nakaz powoduje eliminację możliwości dokonywania inwestycji. Trzeba by się zastanowić nad takim działaniem - powiedziała wiceminister, która w resorcie odpowiada za budownictwo.

16
19.02.2021 14:30

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Deweloperzy przez kryzys przeszli suchą stopą. Do końca roku ceny mieszkań stabilne

Wyniki branży deweloperskiej za 2020 rok nie powinny być znacząco gorsze niż w 2019 - oceniają analitycy PKO BP. Sytuacja deweloperów do grudnia nie powinna się zmienić istotnie. Tym samym można oczekiwać stabilizacji cen mieszkań.

bDTLPRUe
29
05.02.2021 13:37

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Grunty cenne jak złoto. Deweloperzy budują banki ziemi

Nawet kilkanaście tysięcy złotych za metr kw. parceli - takie oferty składają deweloperzy inwestujący w ziemię.

126
30.01.2021 19:56

DEWELOPERKA
 / 
838 cm od bloku do bloku. Deweloper postanowił zagęścić osiedle

Sąsiedzi śmiali się, że na tej długiej i wąskiej działce można zrobić co najwyżej strzelnicę, albo tor do kręgli. Deweloper postanowił zmieścić tam 4-piętrowy blok. Nikomu nie jest już do śmiechu.

91
22.01.2021 15:27

MIESZKANIA
 / 
Ile zarabia deweloper na mieszkaniu? Marże rzędu 20-30 proc. robią wrażenie

"Kiedy kupujesz mieszkanie za 600 tysięcy złotych, na konto dewelopera trafia 150 tysięcy" – czytamy w internetowych dyskusjach. Postanowiliśmy sprawdzić, ile jest prawdy w twierdzeniach, że deweloperzy zarabiają kosmiczne wręcz pieniądze kosztem ludzi, których nie stać na nowe mieszkanie.

282
22.01.2021 12:32

DEWELOPERZY
 / 
Mikroapartamenty o wielkości 6,7 m kw. Internauci: "patodeweloperka". Deweloperzy mówią, że to okazja

Choć w Polsce mieszkanie powinno mieć przynajmniej 25 m kw., to pojawia się coraz więcej mikroapartamentów, które potrafią być i trzy razy mniejsze. Ceny? Nawet 18 tys. za metr. Zdaniem deweloperów wszystko jest zgodne z prawem - i na dodatek opłacalne.

11
22.01.2021 10:30

NIEUCZCIWI DEWELOPERZY
 / 
Deweloper żąda zrzeczenia się roszczeń. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić jeśli deweloper w przedłożonej do podpisu umowie zawrze zapisy naruszające interesy kupującego? Żądać zmian, albo iść do sądu – radzi prawnik. Ale bój z firmą deweloperską to orka na ugorze.