Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Złoty spowolnił umocnienie

1
Podziel się

Kurs euro utrzymał się blisko 4,48 zł. Nawet "jastrzębie", czyli zwolennicy ostrzejszej polityki pieniężnej, widzą ograniczoną skuteczność silnych podwyżek stóp procentowych.

Kursy walut. Złoty spowolnił umocnienie
Kursy walut. Co z euro? (money.pl, Rafał Parczewski)
bEiEAGyJ

Wtorkowa sesja przyniosła umiarkowaną zmienność na polskiej walucie, gdzie kurs euro utrzymywał się w okolicy 4,48. Z kolei w dół przesunęły się notowania dolara, gdzie przebity został poziom 4,66 w związku z wyraźniejszym wzrostem EUR/USD powyżej granicy 1,22.

Na rynku głównej pary walutowej uwagę przyciągały kolejne odczyty ankietowe wskazujące na stan europejskiej gospodarki. Po dobrych wynikach PMI z zeszłego tygodnia, również na dalsze ożywienie wskazywał odczyt IFO dla Niemiec, gdzie wskaźnik nastrojów gospodarczych wzrósł w maju do 99,2 pkt z 96,6 w kwietniu (konsensus: 98,2), a miara oczekiwań przekroczyła poziom 100 pkt rosnąc do 102,9 z 99,2 miesiąc wcześniej.

bEiEAGyL

Dobre nastroje w strefie euro w ograniczają widoczne jeszcze w pierwszym kwartale tego roku oczekiwania na zdecydowanie wolniejsze odbicie gospodarcze niż ma to miejsce w USA. Zmiana perspektyw dla gospodarek strefy euro wpływa na utrzymanie kursu EUR/USD powyżej 1,22.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Ponadto, pomimo utrzymania indeksu nastrojów konsumenckich w USA blisko najwyższych poziomów od wybuchu pandemii COVID-19, w maju indeks Conference Board zanotował spadek do 117,2 pkt, a odczyt za kwiecień zrewidowano w dół do 117,5 z 121,7.

bEiEAGyR

Również liczne wypowiedzi członków Fed wskazujące na przejściowy charakter inflacji oraz chęć do utrzymania obecnie prowadzonej polityki pieniężnej nie działały na korzyść amerykańskiego dolara.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej największą uwagę przyciągało posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Wtorkowe posiedzenie MNB nie okazało się wsparciem dla notowań węgierskiego forinta, który w relacji do euro tracił blisko 1 proc.

Jednak w dużym stopniu stanowiło to odreagowanie po zdecydowanym umocnieniu HUF w zeszłym tygodniu w związku z sugestiami z wewnątrz MNB wskazującymi na podwyżki stóp procentowych już w czerwcu.

bEiEAGyS

Również polski złoty zwolnił marsz w umacnianiu się w relacji do euro, po tym jak para EUR/PLN spadła w zeszłym tygodniu poniżej 4,50. Złoty korzystał na budujących się oczekiwaniach na podwyżki stóp procentowych, jednak retoryka płynąca z RPP nie wskazuje na szybkie działania w zakresie stóp procentowych.

Nawet wśród jastrzębi panuje opinia, że z inflacją nie można walczyć poprzez silne podwyżki stóp procentowych. Takie stanowisko przedstawił Ł. Hardt, który uważa, że zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych powinno odbywać się poprzez dyskutowanie na ich temat w odniesieniu do celu inflacyjnego przez władze monetarne.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiEAGzm
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
lol
4 tyg. temu
ale to była jazda! całe dwa dni szaleństwa! teraz tak samo jak co miesiąc lecimy do góry i niebawem 4.70 ?