Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Zyskują bezpieczne przystanie

50
Podziel się

Koniec tygodnia przyniósł przecenę walut bardziej ryzykownych, na korzyść tych uważanych za bezpieczniejsze. W takim otoczeniu zyskiwał amerykański dolar. Dla notowań złotego istotne będą perspektywy gospodarcze - zwiększenie restrykcji w Polsce oraz duża liczba zachorowań u sąsiadów studzi optymistyczne nastroje.

Kursy walut. Zyskują bezpieczne przystanie
Kursy walut. Zyskują bezpieczne przystanie. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDSDEbhN

W piątek kurs złotego wobec euro poruszał się w przedziale 4,5050-4,5260, kończąc tydzień bliżej górnego ograniczenia tego przedziału.

Z kolei na na parze dolar/złoty doszło do mocniejszych wzrostów, gdzie notowania zbliżały się do 3,74 na co wpływał spadek eurodolara, która chwilowo przełamywała granicę 1,21.

Koniec tygodnia przyniósł zauważalną przecenę walut bardziej ryzykownych, na korzyść tych uważanych za bezpieczniejsze. W takim otoczeniu zyskiwał amerykański dolar, którego notowania wspierał również wzrost rynkowych stóp procentowych.

bDSDEbhP
Zobacz także: Kłamstwo VAT-owskie. Rząd przemilczał ważną rzecz

Pomimo łagodnej retoryki ze strony banków centralnych, ostatnie dni przyniosły wzrost rynkowych oczekiwań na podwyżki stóp procentowych, które w USA widziane są w 2023 roku, wcześniej niż wskazują na to prognozy FOMC.

Za taką wyceną stoi wzrost oczekiwań inflacyjnych, gdzie o ile twarde dane jak bazowe PCE nie osiągnęły celu (1,5 proc. rok do roku w styczniu), to rynkowe miary wskazują na dalszy zdecydowany wzrost cen.

bDSDEbhV

Jednak retoryka banków centralnych wskazuje, że będą chciały uniknąć przedwczesnego zaostrzenia warunków monetarnych i prawdopodobne jest zwiększenie gołębiego przekazu. W przypadku działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej byłby to czynnik negatywnie wpływający na wycenę dolara.

W Polsce uwagę przyciągała publikacja PKB za czwarty kwartał, jednak biorąc pod uwagę, że był to odczyt finalny, wpływ rynkowy był umiarkowany. Zgodnie z wstępnym odczytem zmiana PKB w IV kwartale wyniosła -2,8 proc. rok do roku. Dane mają charakter historyczny, a dla dalszych notowań złotego istotne będą perspektywy gospodarcze w najbliższych miesiącach. Zwiększenie restrykcji w Polsce oraz duża liczba zachorowań u sąsiadów jest czynnikiem studzącym w krótkim okresie widoczne do tej pory optymistyczne nastroje.

bDSDEbhW

W tym tygodniu w centrum zainteresowania będzie posiedzenie RPP. Biorąc pod uwagę wzrost notowań złotego wobec euro powyżej 4,52, widmo ewentualnych interwencji walutowych wydaje się być odległe. Uwaga będzie skupiała się na publikacji projekcji makroekonomicznych NBP, zwłaszcza w kwestii inflacji. Wzrost oczekiwań inflacyjnych pobudził w ostatnim czasie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, gdzie w 2022 roku widziane są już dwa ruchy na stawce referencyjnej.

Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSDEbiq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Na bank
miesiąc temu
Jak to ? To złoty nie jest bezpieczną walutą ?
ooo
miesiąc temu
Rząd nie robi nic aby wzmocnić złotego bo taka jest polityka rządu...frank nie stanieje...
Zet
miesiąc temu
Jak wysoka jest inflacja w Polsce tylko bez ściemniania
bDSDEbir
Rubby
miesiąc temu
Bank Polski umacnia złotówkę ha ha ha od ilu miesięcy?
CHF
miesiąc temu
Nie tracą waluty bardziej ryzykowne tylko zawsze to samo na 1 kazdego miesiąca 80 % kredytobiorców walutowych spłaca kredyty i wszystko w temacie, kapitalizam, gdzie UOKIK.
...
Następna strona