Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwieciński pozytywnie o projekcie budżetu na 2020 rok. "To dobra propozycja"

Minister finansów Jerzy Kwieciński, w rozmowie z PAP, chwalił nowy projekt zrównoważonego budżetu na 2020 rok. Podkreślił, że był tworzony ze świadomością tego, że zbliża się spowolnienie gospodarcze. Polityk przewiduje również, że limit 30-krotności składek pozostanie w projekcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jerzy Kwieciński uważa, że realizacja zrównoważonego budżetu w 2020 roku jest możliwa. (Fot: Jakub Kamiński)

Kwieciński ocenił, że projekt był tworzony przy "konserwatywnych założeniach" – tj. zakładał niższy wzrost PKB Polski w 2020 roku (3,7 proc.) niż jest szacowane w obecnym roku (4,5 proc.).

Kwieciński w wywiadzie odniósł się również do wzrostu wydatków państwa w związku z zapowiadanymi nowymi programami socjalnymi. Minister wskazał, że nie będą one znacząco różnić się od tegorocznych, które wynoszą ponad 416 mld złotych. Przyszłoroczne są oceniane na poziomie 429,5 mld złotych.

Zdaniem polityka dodatkowe pieniądze się znajdą, ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości skupi się na dalszym uszczelnianiu VAT i CIT. Ponadto 5,1 mld złotych ma wpłynąć do budżetu z tytułu likwidacji 30-krotności składek ZUS, które są już wpisane do projektu.

Zobacz także: Zniesienie limitu 30-krotności ZUS: może się skończyć na tym, że pobierzemy od ludzi pieniądze, ale nigdy im ich nie oddamy

Kwieciński wskazał, że likwidacja 30-krotności była wpisana w wieloletnim planie finansowym, który zatwierdziła Komisja Europejska. Członek rządu wskazał, że "ostateczna decyzja" należy do parlamentu. W jego ocenie posłowie przyjmą projekt budżetu na 2020 rok, ponieważ jest to "dobra propozycja".

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy obecnie w tzw. górce koniunkturalnej i biorąc pod uwagę to, co dzieje się na świecie, skonstruowaliśmy właściwy budżet – ocenił Kwieciński, którego zdaniem zrównoważony budżet (czyli taki, w którym wydatki i przychody są na tym samym poziomie) w przyszłym roku jest możliwy do zrealizowania.

Zdaniem Piotra Dudy zniesienie limitu to "złe rozwiązanie"
Zniesienie limitu 30-krotności składek. "Solidarność" jest temu przeciwna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet zrównoważony, Jerzy Kwieciński, budżet 2020, ministerstwo fianansów, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2019

Wojtek googleUszczelnienie vatu perpetuum mobile hehe głupi piSowiec skończy się hossa skończy się PiS 1+1=2

08-10-2019

KazimierzPrzewidzieli to. Trochę myślący człowiek przewidywał to przynajmniej rok temu, lepiej zorientowany od znacznie dłuższego czasu -czym on się chwali? … Czytaj całość

09-10-2019

ssPrzewidzieliśmy spowolnienie.Haha.Wodospad pisowskiego intelektu.Ciekawe czy przewidzieli że wolacy przyjdą do nich z widłami jak się już nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)