Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Niemcy były gotowe zaangażować się w odbudowę Pałacu Saskiego. Spór o reparacje zmienił wszystko

287
Podziel się:

Niemcy były gotowe wykonać gesty pojednawcze względem Polski. W grę wchodziła pomoc humanitarna dla żyjących potomków ofiar II wojny światowej, czy zaangażowanie się w odbudowę Pałacu Saskiego. Jednak wyciągnięty przez PiS temat reparacji wojennych sprawił, że stanowisko Berlina znacząco się ochłodziło.

Niemcy były gotowe zaangażować się w odbudowę Pałacu Saskiego. Spór o reparacje zmienił wszystko
Jarosław Kaczyński w ostatnich dniach przedstawił raport o reperacjach od Niemiec za II wojnę światową (PAP, PAP/Grzegorz Momot)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która przypomina, że w niedzielę Mateusz Morawiecki zapowiedział, że polski rząd wystąpi z notą dyplomatyczną do Niemiec w sprawie reparacji. To pierwszy krok, by ten temat pojawił się w obopólnych relacjach.

Jednak premier nie stwierdził, kiedy dokładnie to zrobi. Dziennik uważa, że może to być świadoma zagrywka, gdyż rząd – na rok przed wyborami – nie chciałby pokazać swojej nieskuteczności.

Niemcy utwardzają swoje stanowisko

"Rz" zapytała swoje źródła w Berlinie, jakie są szanse na to, by Niemcy podjęły debatę o reparacjach. Odpowiedź była jednoznaczna: szans na to nie ma żadnych, gdyż dla naszych sąsiadów sprawa ta jest zamknięta. Rządowe źródła podkreślają, że "polskie władze uderzają tam, gdzie nie ma drzwi, a jest tylko ściana". Choć dodają, że drzwi są, ale w innym miejscu.

Niemcy byłyby gotowe pokazać powagę, z jaką traktują swoją historyczną odpowiedzialność za krzywdy wyrządzone Polsce poprzez symboliczne gesty, jak pomnik w Berlinie poświęcony polskim ofiarom wojny, wsparcie humanitarne dla pozostających w potrzebie jeszcze żyjących ofiar niemieckiej okupacji czy udział w planowanych lub realizowanych projektach odbudowy, jak warszawskie pałace Saski i Brühla. Ale to nie jest możliwe w obecnej atmosferze, bo każdy taki gest byłby traktowany jako ustępstwo pod presją polskich władz – mówi dziennikowi rozmówca.

Odbudowa warszawskich pałaców to jeden ze sztandarowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości na politykę historyczną. Zgodnie z planami, pałace Saski i Brühla mają powrócić na mapę Warszawy do 2030 r. Inwestycja ta ma pochłonąć nawet 2,5 miliarda zł.

Polska domaga się reparacji

W czwartek 1 września, czyli w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przedstawiciele władz centralnych oraz partii Prawo i Sprawiedliwość przedstawili raport o szkodach poniesionych przez Polskę w wyniku napaści i okupacji nazistowskich Niemiec od września 1939 r. do maja 1945 r. Zgodnie z tym dokumentem suma polskich strat to ponad 6 bilionów 200 miliardów zł.

My nie obiecujemy, że będzie szybki sukces. My tylko mówimy, że jest polskim obowiązkiem, jest likwidacją pewnego braku, pewnej luki w naszej działalności jako suwerennego państwa to, że w końcu zgłaszamy coś, co powinno być zgłoszone dawno – przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
polityka
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(287)
Stan
9 miesięcy temu
Dzięki PIS, Polskę stać na wszystko i z Polską wreszcie muszą liczyć się jej oponenci. Wreszcie realizowane są zaniedbania od czasu II Wojny Światowej. Doszło do tego, że niemieckie obozy koncentracyjne nazywano, polskimi. Z Polski robiono podnóżek Europy. " Z jakiej paki" Niemcy nie mają zapłacić za ludobójstwo. Tekst tego artykułu jest napisany tak jak ręką Niemca. Wstyd i hańba.
Jkkk
10 miesięcy temu
Tak tak tak. Niemcy same z siebie chciały nam coś dać...ale z racji tematu o reparacje sprawa zdechła ..idiotów szukacie ?!! Kto w to uwierzy ? Niemcy to bandycki kraj jak Rosja
jan
2 lata temu
jak dostaniemy reperacje to zamieszkamy w Premier Park KATOWICE
POLAK
2 lata temu
Brawo Kaczynski , bRAWO PIS, BRAWO RZAD POLSKI. Niemcy od zarania dziejow sa bandyckim panstwem i narodem.
Ted
2 lata temu
P. Jarosław Kaczyński, zagraża suwerenności Polski. Ten osobnik, jest zdolny do wywołania trzeciej wojny Światowej. Należy go, izolować od ważnych decyzji w Polsce.
...
Następna strona