Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

Niespodzianka w rankingu najbogatszych. Miliarder z Indii wyprzedził Jeffa Bezosa

14
Podziel się:

Gautam Adani, miliarder z Indii, znalazł się na początku kwietnia 2022 roku w grupie centimiliarderów, kiedy jego majątek przekroczył granicę 100 mld dolarów. Awansował na drugie miejsce i wyprzedził Jeffa Bezosa, twórcę Amazona.

Niespodzianka w rankingu najbogatszych. Miliarder z Indii wyprzedził Jeffa Bezosa
Jeff Bezos pokonany. Gautam Adani (po prawej) wyprzedził go w rankingu najbogatszych ludzi świata (GETTY, Hindustan Times, Kevin Mazur)

Bloomberg Billionaires Index to ranking najbogatszych ludzi świata. Dane o ich majątku są aktualizowane codziennie. Do tej pory pierwsze miejsce w rankingu zajmował Elon Musk z majątkiem 264 mld dolarów, a drugie Jeff Bezos z majątkiem rzędu 147 mld dolarów. Gautam Adani zajmował trzecie miejsce po awansie, który miał miejsce pod koniec sierpnia tego roku.

Gautam Adani jest pierwszym obywatelem Indii, który tak wysoko uplasował się w rankingu Bloomberga. Jego fortuna notuje nieustanne wzrosty, podczas gdy inni tracą. Majątek Adaniego od czerwca 2022 roku wyraźnie idzie w górę z 90 mld dol. w połowie roku do 147 mld dol. obecnie.

Fortuna Adaniego

Większość majątku Gautama Adaniego pochodzi z publicznych pakietów akcji posiadanych przez indyjski konglomerat Adani Group, którego jest założycielem. Jak podaje Bloomberg, ma on 75 proc. udziałów w Adani Enterprises, Adani Power i Adani Transmissions. Jest właścicielem około 37 proc. Adani Total Gas, 65 proc. Adani Ports&Special Economic Zone i 61 proc. w Adani Green Energy. Wszystkie te firmy są w obrocie publicznym i mają siedzibę w Ahmadabadzie w Indiach.

Obecnie Adani Group to globalny konglomerat, który działa w ponad 50 krajach, a rocznie notuje średnio 15 mld dolarów przychodów.

Biznes Adaniego nieustannie rośnie. Miliarder inwestuje na przykład w energię odnawialną, ale po wybuchu pandemii i w wojny w Ukrainie jego grupa zyskiwała przede wszystkim na tradycyjnych sektorach - węglu, oleju palmowym, paliwach i materiałach budowlanych. Jak pisaliśmy w money.pl, Adani Group podpisało w maju wiążącą umowę na przejęcie indyjskiej części Holcim Ltd. za 10,5 mld dol., czyli największego w tym kraju producenta materiałów budowlanych. W czerwcu Total Energies ogłosił, że kupi 25 proc. udziałów w Adani New Industries, aby wspólnie tworzyć "największy ekosystem wodorowy".

Kim jest Gautam Adani?

Gautam Adani urodził się w 1962 roku zachodnich Indiach, jak podaje Bloomberg, rzucił edukację jako nastolatek i przeniósł się do Bombaju, gdzie pracował w handlu diamentami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński blokuje premie w państwowych firmach. "To woła o pomstę do nieba"

Swoją przygodę z handlem światowym rozpoczął od importu polichlorku winylu, czyli PVC, dla firmy brata zajmującej się produkcją tworzyw sztucznych. W 1988 roku założył Adani Enterprises, flagową firmę grupy, do importu i eksportu towarów.

Adani jest również filantropem. Część swojego majątku przekazuje na cele dobroczynne i w tym celu założył Adani Foundation. Poza tym przekazał między innymi 13 mln dolarów na walkę z koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
😡😡😡
rok temu
Jest w nich, tych bogatych jedna zasada nauka to jest dla głupich. Dziś się wciska ludziom kit żeby się uczyć a tu widać jak na dłoni ze nauka nie jest potrzebna. Mowa oczywiście o studiach.
SYA
rok temu
Jeśli w Polsce szczytem marzeń ludzi jest posiadanie własnego M4 (mieszkania) to długo nie będzie Polaka na top liście... Polacy powinni zaoszczędzone pieniądze inwestować tworząc firmy. Wiem że praca w korporacji zabija wiarę w powodzenie biznesu, ale tylko prywatne firmy mogą zrobić z ludzi miliarderów.. To kredyty na mieszkania powodują wzrost inflacji. Przy zakupie działki z ogrodem warzywnym chociaż można zbierać warzywa do jedzenia, co działa antyinflacyjnie. A czy podniesienie płacy minimalnej z większa inflację? Tylko jeśli bogatsi ludzie też poproszą o podwyżkę, a dodatkowych pieniędzy nie potrzebują, i zaoszczędzone pieniądze będą zbierać na koncie w banku czy kupując mieszkanie na wynajem. Ludzie zarabiający minimum to zdecydowana mniejszość. Jeśli każdemu w Polsce podniesie się wynagrodzenie o tyle samo procent co minimum to nominalnie czyli w wartości pieniądza największe podwyżki dostają najbogatsi. I to wzrost wynagrodzenia najbogatszych powoduje inflację oraz kryzys gospodarczy czy recesję. Dodatkowo w Polsce produkuje się niewiele, jest za to dużo handlowców importujących towary z Chin i innych krajów 3 świata - Bangladeszu itp. Handlowiec nie ma możliwości importować więcej a prosi o podwyżkę = mniejsza produktywność. Informatyk nie produkuje więcej programów w czasie kryzysu bo nikt nie inwestuje a prosi o podwyżkę = zmniejszenie produktywności. Wzrost oszczędności które pewnie przeznaczy na nowe mieszkanie, nie założy nowej firmy i nie zainwestuje we wzrost gospodarczy i kolejny czynnik do wzrostu inflacji. Człowiek z minimalnym wynagrodzeniem dostaje podwyżkę większą niż inflacja = wzrost produktywności bo wreszcie może zaspokoić swoje potrzeby, mniej się stresuje codziennością i lepiej pracuje produkując więcej.
Biznes KK.
rok temu
Niespodzianka w rankingu najbogatszych. Miliarder z Indii wyprzedził Jeffa Bezosa... Ale Tadzia z Torunia nikt nie wyprzedzi on ma za sobą cały bilionówy PiS !!!
Cześć
rok temu
Filantrop to ten który wyzyskuje pracowników mając z tego miliardowe korzyści po czym oddaje parę milionów na biednych by odpisać to sobie od podatku
Kopernik
rok temu
Jak ty dostaniesz 300 zł brutto podwyżki twojej minimalnej pensji to napedzasz inflację A jak patologia biznesowa dostaje 3mln "tarczy kryzysowej" na ryj czy potrzebuje czy nie to wspieranie przedsiebiorstw