Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Pierwsza strata od 27 lat. Duży polski bank pod kreską

555
Podziel się:

Rentowność banków w Polsce w 2020 roku była jedną z najniższych w UE. Gorzej jest tylko w Irlandii, Hiszpanii, Grecji i na Cyprze. Wśród banków znajdujących się pod kreską jest m.in. PKO BP.

Pierwsza strata od 27 lat. Duży polski bank pod kreską
Niska rentowność polskich banków w 2020 rok. Gorzej było tylko w czterech krajach UE (Adobe Stock)

Rentowność banków w Polsce była jedną z najniższych w całej UE. W ubiegłym roku gorzej niż w Polsce było tylko w czterech innych krajach wspólnoty, informuje ”Dziennik Gazeta Prawna”

Zsumowany wynik wszystkich banków komercyjnych w Polsce to 953 mln zł straty. Sektor znalazł się na minusie pierwszy raz od 1993 r., gdy łączna strata wyniosła 401 mln zł. Średnia stopa zwrotu z kapitału w sektorze bankowym jeszcze w 2019 r. wyniosła ponad 7 proc.

Kilka lat temu banki podkręcały wskaźniki zwrotu na kapitale, ale w podsumowaniu 2020 roku uwagę dziennikarzy zwróciły uwagę instytucje, które notują straty.

Zobacz także: Omijają zakaz handlu. Pracownicy wyjdą na ulice? "Solidarność" odpowiada

Wynik banków, które znalazły się pod kreską, to niemal 5,6 mld zł. Ponad połowa tej kwoty przypada na PKO BP, informuje ”DGP”

Dziennikarze podsumowali pełne i zweryfikowane przez audytorów wyniki krajowych banków. Niższą rentowność od polskich banków w UE mają tylko instytucje w Irlandii, Hiszpanii, Grecji i na Cyprze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(555)
Dolar
3 lata temu
A tak chwalą się że polski bank ma się świetnie , że jest taki bogaty , jak to udało się im wyjść na czołową pozycję ...och i ach....a tu ??? Niespodzianka ! Jak zwykle kłamstwo i szczucie .
Mikołaj
3 lata temu
wiadomo kto rządzi tym Bankiem i wszystko w temacie
Obywatel
3 lata temu
Ojejku,jakie to przykre!?.
polak maly
3 lata temu
PKO-BP pytam co z moimi trzema książeczkami mieszkaniowymi moich dzieci.Kiedy oddacie pieniądze z premia, zrewaloryzowane i z odsetkami za 40 lat.Chcecie zbiorę wszystkich mających podobna sytuacje i wytoczymy wam proces, co wy na to?
Hmmm
3 lata temu
Tylko kryptowaluty jako alternatywa do banków ( ale dla wąskiej grupy na świecie ) - to mi się podoba. Polacy powinni wszyscy znaleźć się w tej grupie i wypiąć się na banki i branie pożyczek. Tak robią obecnie w El Salwadorze, tam bitcoin jest drugą po dolarze USD obowiązującą walutą z pełną wymienialnością w banku narodowym.
...
Następna strona