Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Ostatnia szansa na przelew. Inaczej pieniądze dojdą po Nowym Roku

24
Podziel się:

Piątek jest ostatnim dniem w tym roku, kiedy będzie można zrobić standardowy przelew - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa. Tego dnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe. Jeśli do końca roku chcemy opłacić rachunki lub zasilić czyjeś konto, trzeba się pospieszyć.

Ostatnia szansa na przelew. Inaczej pieniądze dojdą po Nowym Roku
Jeśli termin zapłaty upływa przed końcem roku, spóźniając się z przelewem, narażamy się na odsetki (Adobe Stock, Adam Machocki)

W piątek w systemie Elixir odbędą się dwie sesje rozliczeniowe: o godz. 9:30 i 13:30. Oznacza to, że przelewy standardowe zlecone 30 grudnia po godzinie 13:30 w systemie Elixir trafią na konta odbiorców dopiero w poniedziałek 2 stycznia.

W dni świąteczne można jednak wykonywać przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir, który działa w trybie ciągłym i jest dostępny dla klientów banków także w weekendy i święta. W większości banków taki przelew jest dodatkowo płatny. W zależności od banku i rodzaju posiadanego konta kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

Elixir. Jak działa system obsługi przelewów?

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9.30, 13.30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 30 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Ada
3 miesiące temu
Promowanie płatnej usługi ExpressElixir, która w 2022 powinna być starndardem i darmowa...
Natasza
3 miesiące temu
A może babcinym sposobem-do skarpety🙄?
Taka Prawda
3 miesiące temu
Posuneli się do rozprowadzenia zarazy!Bedzie więcej różnych "dziwnych" zdarzeń!To mordercy! Bądźcie czujni !
Kasa
3 miesiące temu
Banksterka to taka "legalna" lichwa. Tak samo jak wszelakiego rodzaju fiskusy i inne "narządy" administracyjne. Politycy żrą za nasze, a w międzyczasie przepychają ustawy ku naszej zgubie. Ot, zgrane towarzystwo.
Alicja
3 miesiące temu
A ja lubię pieniążki z rączki do rączki
...
Następna strona