Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pieniądze. Ciężkie czasy dla Kowalskiego. Nie jest w stanie odkładać z pensji

24
Podziel się:

Coraz mniej Polaków ma oszczędności. Pandemia, wysokie ceny, trudna sytuacja na rynku pracy spowodowały, że portfele naszych rodaków mocno schudły.

Pieniądze. Ciężkie czasy dla Kowalskiego. Nie jest w stanie odkładać z pensji
Portfele naszych rodaków mocno schudły. (money.pl, Rafał Parczewski)

Około 61 proc. Polaków posiada oszczędności – wynika z najnowszego badania Corona Mood, mierzącego dynamikę zachowań konsumenckich oraz monitorującego styl życia i nastroje polskich gospodarstw domowych w obliczu pandemii COVID-19.

Oznacza to, że odsetek ten zmalał od listopada ubiegłego roku aż o 17 pkt proc - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Pandemia uderza w portfele Polaków.

Jak wyjaśnia na łamach DGP Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, w okresie lockdownu spadła konsumpcja, a co za tym idzie Polacy wydawali jedynie na niezbędne produkty.

Zobacz także: Polują na upadające hotele. "Mamy sygnały, że źle się dzieje na rynku"

Jednak przedłużająca się pandemia wywołała kryzys. To z kolei odbija się na rynku pracy. Jak przypomina dziennik, na koniec lutego bezrobocie sięgało 6,6 proc., podczas gdy w listopadzie było to 6,1 proc.

– Tym samym strumień dochodów spadł, a wydatki rosną, co skłania do korzystania z zaskórniaków - argumentuje Maliszewski.

Nie tylko Polacy muszą sięgać po oszczędności, ale też nie są w stanie uzupełnić tego ubytku ani odłożyć większych kwot. Wzrost cen spowodował, że bieżące wydatki pochłaniają większą część zarobku.

Według GfK tylko 56 proc. regularnie oszczędza. A większość robi to zaciskając pasa. Odłożenie pieniądze mają być zabezpieczeniem trudniejsze jutro.

Nie brakuje osób, które szukają ratunku w kredytach. Według InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej – nasze długi rosną. Jak wskazuje DGP, na koniec 2020 r. przekroczyły 81 mld zł, co w skali roku oznacza przyrost o 3,69 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Krystyn
2 lata temu
Ja słyszałem, że Polacy w bankach mają dużo pieniędzy, a że ludzie wstrzymali się z kredytami więc banki nie zarabiają i niedługo każą sobie płacić za przetrzymywanie pieniędzy na kontach.
Zły
2 lata temu
Żle było w PRL ? Polacy sami zdemontowali swoje państwo i wybrali ,,wolność " , a teraz lamenty ?
Realista
2 lata temu
KIK Nasze pAŃSTWO leci w kierunku socjalizmu i to ci, którzy będą pracowali będą za to karani podatkami (pisiowskimi "daninami" czy jakiego eufemizmu dla słowa PODATEK użyją). A te podatki zasilą nierobów. Brawo !
qqqq
2 lata temu
Jak komuś jest źle, to radzę włączyć Wiadomości TVP i życie staje się piękniejsze. Dowiecie się, że tak dobrze jak teraz to jeszcze nigdy nie było.
zibi
2 lata temu
Co za bzdury.
...
Następna strona