Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze z tarczy do wzięcia. Zostało 100 mld zł

100 mld złotych zostało jeszcze w rządowej kasie na pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To szczególnie ważne dla firm, które mogą zostać dotknięte wprowadzaniem kolejnych obostrzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
W funduszu zarządzanym przez BGK zostało ok. 50 mld złotych.

Do tej pory na działania w ramach tarczy wydano ok. połowy zadeklarowanych środków. Pieniądze na programy z tarczy antykryzysowej gromadzone są w Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Potencjał funduszu to 100 mld złotych.

Jak podaje "Rzeczpospolita", do tej pory wypłacono z niego 51,2 mld zł. Pieniądze poszły m.in. na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników na przestoju i na sfinansowanie mikropożyczek.

Fundusz dopłaca też do sprzętu medycznego dla szpitali i zakupu testów na koronawirusa.

Oglądaj też: Zwolnienie ze składek na trzy miesiące i co dalej? Zapytaliśmy prezes ZUS

Kolejne 12 mld ma zostać przeznaczone na Fundusz Inwestycji Lokalnych, czyli nowy instrument wsparcia dla samorządów, a kolejne ok. 3,2 mld zł na bon turystyczny.

Na razie nie wiadomo co z resztą pieniędzy. Zdaniem ekspertów, powinny posłużyć do budowania rezerw, które będzie można wykorzystać na wsparcie firm w czasie kolejnych lockdownów.

Obostrzenia są nieuniknione. Od kilku dni w Polsce padają rekordy zakażeń, a w czwartek niektóre powiaty objęto dodatkowymi restrykcjami.

– Trzeba pomyśleć, jak wesprzeć tych przedsiębiorców – mówi "Rzeczpospolitej" Grzegorz Baczewski, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Tym bardziej że wiele dotychczasowych instrumentów już się skończyło lub powoli się kończą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tarcza antykrysowa, pieniądze, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2020

nikt nic nie wieCoś tu nie gra Emilewicz mówiła że podatnicy już nic nie dostaną a tu 100 mld, pewnie dostanie biurokracja która nie działa już w ogóle ,kolesie i … Czytaj całość

07-08-2020

OstropWedług ING polski rząd podjął największe działania dla ochrony miejsc pracy i wsparcia finansów gospodarstw domowych. To są fakty. A teraz jeszcze … Czytaj całość

07-08-2020

KralokImponujące jak tarcza działa. Jest bardzo skuteczna a zakres pomocy ogromny. Odnoszę wrażenie, że nie ma firmy, która by nie dostała pomocy z tego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)