Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Reparacje wojenne też od ZSRR. PiS poprawia własny projekt uchwały

34
Podziel się:

Już nie tylko Sejm ma domagać się reparacji wojennych od Niemiec, lecz także od ZSRR. "Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR" - tak brzmi poprawka do projektu uchwały zgłoszona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Reparacje wojenne też od ZSRR. PiS poprawia własny projekt uchwały
Reparacje wojenne także od ZSRR. Politycy PiS składają poprawkę do projektu uchwały. Na zdjęciu Arkadiusz Mularczyk i Marek Kuchciński (PAP, PAP/Marcin Obara)

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła w środę 14 września projekt uchwały ws. reparacji wojennych od Niemiec. Politycy pracowali nad trzema projektami autorstwa: PiS, Koalicji ObywatelskiejPolskiego Stronnictwa Ludowego. Jako projekt główny przyjęto ten pierwszy. Zgodnie z założeniami Sejm ma zająć się nim jeszcze tego samego dnia.

Reparacje wojenne. PiS składa poprawkę do uchwały

Gdy posiedzenie komisji zbliżało się do końca, poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) zgłosił poprawkę, by do treści projektu uchwały dodać jeden końcowy akapit.

Sejm RP stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich - głosi przyjęta poprawka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zaskoczył wszystkich, ale przegiął? "Konsekwencją będzie bankructwo"

Autorzy podkreślili, że "straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej", którą w prawie międzynarodowym uznaje się za spadkobierczynię ZSRR. Dalej czytamy, że "odpowiedniego zadośćuczynienia wymaga również ogrom krzywd wyrządzonych obywatelom Polski".

Okupacja przez ZSRS terenów II Rzeczypospolitej skutkowała nie tylko cierpieniem spowodowanym represjami oraz wielotysięcznymi wywózkami na Sybir, lecz także masowymi morderstwami obywateli Polski - ludobójstwem, w tym zbrodnią katyńską - brzmi poprawka.

W głosowaniu większość członków komisji - 13 - poparła propozycję poprawki. Jeden poseł był przeciw, a 11 posłów opozycji się wstrzymało.

Uchwała w sprawie reparacji

W money.pl informowaliśmy, że PiS złożył projekt uchwały o konieczności zapłaty reparacji wojennych przez Niemcy. Projekt ten nawiązuje do uchwały Sejmu z 10 września 2004 r., która wskazywała, że Polska "nie otrzymała dotychczas należnej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne wywołane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę".

Agresja niemiecka, zorganizowana przez Niemcy okupacja oraz systemowe ludobójstwo spowodowały ogrom krzywd, cierpień, a także strat materialnych i niematerialnych - brzmi projekt uchwały.

Posłowie prawdopodobnie jeszcze w środę rozstrzygną, jaka będzie przyszłość uchwały.

Reparacje wojenne od Niemiec

1 września 2022 r., w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przedstawiciele władz centralnych oraz partii Prawo i Sprawiedliwość przedstawili raport o szkodach poniesionych przez Polskę w wyniku napaści i okupacji nazistowskich Niemiec od września 1939 r. do maja 1945 r. Zgodnie z tym dokumentem suma polskich strat wynosi ponad 6 bilionów 200 miliardów zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Monia74
5 miesięcy temu
Putin nas zrówna z ziemią jak Ukrainę ale niech głupcy się odważą wystąpić do niego po reparacje
inflacja+
rok temu
Jeśli reparacje są realne i to nie propaganda PiS to niech mi ktoś wytłumaczy: Jak rząd chce uzyskać milionowe odszkodowania wojenne od Niemiec jeśli nie potrafi od 7-lat odzyskać kupki złomu ze Smoleńska?
mnbv
rok temu
Po 89r nowa polityczna rzeczywistosc i polityczna poprawnosc Pis nie uznaje prl pomimo ze IIIRP to prlbis..nic nie mowi sie o osiagnieciach prlu Odbudowie Polski z ruin zlikwidowanie analfabetryzmu Rozwoj przemyslowy nowe budownictwo mieszkaniowe.. dla kowalskiego.. PIS partia rusofobiczna najwieksza z tych partii co byly przed nia..
mnbv
rok temu
POP pelniacy obowiazki Polakow..
mnbv
rok temu
Odszkodowania by pobrali ludzie POP ktorzy pelnia obowiazki Polakow po 45r z tytulu wyginiecia naszych rodzimych elit pozmieniali nazwiska na polskie po 45r to dotyczy tez niemieckich Niemcy likwidowali inteligencje polska w egzekucjach general plan ost Polacy mieli zginac
...
Następna strona