Notowania

pit
07.03.2019 17:07

Rozliczenie PIT. Uwaga na pole 166 - można sporo stracić

Zbyt szybkie zaakceptowania zeznania podatkowego PIT-37 i PIT-38 przygotowanego przez fiskusa może nas sporo kosztować. Wszystko za sprawą sposobu rozliczenia ulgi na dziecko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Twój e-PIT - możliwość skorzystania z gotowego rozliczenia ułatwia relacje z fiskusem

Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić nawet kilka tysięcy złotych przy rozliczaniu PIT. O ile podatnik posiada dzieci. Jak donosi portal TVN24bis.pl, jeden z czytelników zaalarmował, że pole 116 formularza, gdzie wpisuje się kwotę ulgi na dziecko domyślnie jest puste.

Ulga na dziecko wynosi 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie oraz 2700 zł na każde kolejne. W niektórych wypadkach mówimy zatem o kilku tysiącach złotych. Oczywiście pod warunkiem spełnienia warunków, jak np. limitu zarobków (56 tys. zł dla jednej osoby lub 112 tys. zł dla rozliczających się wspólnie małżeństw).

W rozliczeniu podatkowym ulgę należy uwzględnić w polu 116 „Składki na ubezpieczenia społeczneubezpieczenia społeczne i zdrowotne" w części H, czyli "Dodatkowy zwrot z tytułami ulgi na dzieci". Jak podkreślił czytelnik portalu TVN24bis.pl, w programie e-Deklaracje również oferowanym przez Ministerstwo Finansów, pole uzupełnia się automatycznie. Stąd przyzwyczajeni do poprzedniego rozwiązania podatnicy mogą sami pozbawić się znacznej kwoty.

Twój e-PIT - poradnik money.pl

Jak podkreślają dziennikarze TVN, Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę z istnienia problemu i na Portalu Podatkowym wyjaśnia, że otrzymanie zwrotu za pośrednictwem witryny Twój e-PIT "podatnik musi skorzystać z funkcjonalności »dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci« dostępnej w części »Twoje ulgi i odliczenia«".

Po kliknięciu podatnik wypełnia pozycję 116, dzięki czemu kwota do zwrotu zaktualizuje się automatycznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pit, podatki, twój e-pit, ulga na dziecko, ulga rodzinna, wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2019

RomanIlość i specyfikacja "błędów" w tym e-Picie zaczyna wyglądać na działania umyślne, mająca na celu rąbnąć obywateli na kasę. Choć w sumie czy kogoś to … Czytaj całość

07-03-2019

DżoannaTo W końcu o które pole chodzi? 116 czy 166?

07-03-2019

RadekO czym jest ten "artykuł"? W polu 116 nie wpisuje się żadnej ulgi... :)

Rozwiń komentarze (50)