Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Sprzedawca nie odmówi płatności gotówką. Takiego zapisu ustawy chce NBP

21
Podziel się:

"Płatność tylko kartą" - tego typu zastrzeżenie może dać sprzedawca. Takim praktykom sprzeciwia się NBP, który proponuje odpowiednie zapisy ustawowe. Bank chce gwarancji możliwości płacenia gotówką i to bez dodatkowych opłat.

Sprzedawca nie odmówi płatności gotówką. Takiego zapisu ustawy chce NBP
NBP broni gotówki. (money.pl, Rafał Parczewski)

W związku z pandemią jednym z zaleceń władz było ograniczenie posługiwania się gotówką, przez którą może się przenosić koronawirus. W kierunku ograniczenia obrotu gotówkowego chciałoby też iść Ministerstwo Finansów, któremu łatwiej kontrolować transfery dokonywane za pośrednictwem przelewów, płatności kartą itp.

Szef NBP Adam Glapiński już kilka miesięcy temu krytykował banki i podmioty, które w ten sposób ograniczają obywateli. Gotówkę nazywa bowiem "podstawą dającą wolność".

- My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek - podkreślał Glapiński.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Prezes NBP słowa zamienia w czyny. Bank zaproponował wprowadzenie w ramach nowelizacji ustawy o usługach płatniczych (UUP) zapisu o prawnej ochronie konsumenta przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę gotówki.

"Celem proponowanej regulacji, jak wielokrotnie podkreślano, jest zapewnienie generalnej ochrony konsumentów przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności gotówką i tym samym niemożliwością dokonania przez konsumenta zakupów lub skorzystania z usług wskutek braku akceptacji gotówki przez tego przedsiębiorcę" - czytamy w stanowisku NBP zgłoszonym w ramach konsultacji publicznych projektu.

"Konsumenci uzyskaliby, w przypadku uwzględnienia propozycji NBP, prawo do swobodnego wyboru dogodnej da nich metody płatności w przypadku zawierania umowy sprzedaży z przedsiębiorcą akceptującym bezgotówkowe transakcje płatnicze" - wskazuje bank.

Propozycje NBP dotyczą również wykluczenia poboru dodatkowych opłat, jeśli konsument dokonuje płatności gotówką.

"Akceptant nie może nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty" - czytamy w propozycjach złożonych do projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(21)
A.T.
2 lata temu
Ktoś pisze - obawy, że sprzedawca napisze - płatność tylko kartą są bezpodstawne. Ten ktoś pisze bzdury. Niech spróbuje kupić normę w Polskim Komitecie Normalizacyjnym za gotówkę. Przed pandemią wszystkie normy kupowałem za gotówkę. Od początku pandemii żadnej normy nie mogę kupić za gotówkę. PKN załatwia sprzedaż norm tylko za pomocą kart (do dzisiaj).
Robert
2 lata temu
Prawo Kopernika mówi, że tańszy pieniądz wypiera droższy. Inaczej do dzisiaj wozilibyśmy do sklepu dukaty w złocie. Poza tym tak jak kiedyś tak i dzisiaj przewóz gotówki ze sklepu do banku nie jest taki tani. Znalazłem na szybko cennik firmy z Cieszyna sprzed 20 lat - było to 25zł za przewóz do 0,3 jednostki (do ok. 120.000 PLN) plus 0,80 zł netto za jeden kilometr. Oczywiście można ryzykować i trzymać gotówkę w domu, w sklepie albo samemu nosić do banku. Tylko ile osób tak robi? Dla kupującego w Polsce nadal nie ma różnicy w cenie produktu płaconego gotówką czy kartą. Obawy, że ktoś napisze płatność tylko kartą są bezpodstawne. Ale napisów "Płatność tylko gotówką" widziałem bardzo wiele. A to też jest rodzaj wykluczenia społecznego. Jeśli jakikolwiek Prezes NBP naprawdę ma taki projekt ustawy to chyba czas na emeryturę pod jednym warunkiem, że będzie po nią przyjeżdżał osobiście na pocztę co miesiąc.
Jestem Polak
2 lata temu
Dobre działanie. Gotówka musi zostać. Bez niej zrobią z nas niewolników. Dodatkowo, jako mrok w dobrą stronę, pieniądze powinny być wymieniane na złoto w banku - standard złota. Musimy stworzyć warunki dla wolności a nie iść w kierunku zamordystycznyn, gdzie państwo i urzędnicy wiedza o nas wszystko. także GLAPIŃSKI dobrze mówi
Sklepowa
2 lata temu
Z powodu awarii terminala płatności gotówkowych nie realizujemy.
SP45-116
2 lata temu
W takim razie koniec z biletomatami tylko na kartę!
...
Następna strona