Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ukraina uelastycznia kurs hrywny. Ma to pomóc gospodarce

Podziel się:

Od wtorku 3 października Bank Narodowy Ukrainy wprowadza w życie elastyczne zarządzanie kursem hrywny. Ma to poprawić konkurencyjność ukraińskiego eksportu i zachęcić posiadaczy walut do ich wymiany.

Ukraina uelastycznia kurs hrywny. Ma to pomóc gospodarce
Bank Narodowy Ukrainy (Wikimedia Commons, Julia Berezovska CC-BY-SA-4.0)

Od wtorku 3 października wchodzi w życie uchwała dotycząca elastycznego zarządzania kursem hrywny - wynika z komunikatu opublikowanego przez Narodowy Bank Ukrainy. W praktyce oznaczać to będzie jej dewaluację - wskazuje portal WNP.

Po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku Bank Centralny przez kilka miesięcy utrzymywał sztywny kurs hrywny. Dopiero pod koniec lipca 2022 NBU zdecydował o dewaluacji i ustalono nowy kurs na poziomie 36,56 hrywny za jednego dolara - przypomina portal.

wykres dla: UAH

Jak ocenia WNP, elastyczny kurs ma poprawić konkurencyjność ukraińskiego eksportu i zachęcić do wymiany walutowej.

Spokój skończył się w 2014 r

W ostatnich latach kurs wymiany na amerykańskiego dolara wahał się od 25 do 29 hrywien. Wybuch wojny pod koniec lutego sprawił wybicie na nowe wieloletnie maksima.

W obliczu trwającej od lat agresji Rosji hrywna nie może odzyskać dawnej siły. Nie pomaga nawet wysoki poziom stóp procentowych, które wahały się w ostatniej dekadzie od 6 do 30 proc.

Jeszcze w  pierwszych latach XXI wieku ukraińska waluta była stabilna. Jeden dolar kosztował około 5 hrywien. W latach 2009-2013 kurs wymiany podskoczył do 8. Spokój skończył się w 2014 roku. Wtedy w związku z agresją Rosji na Ukrainę doszło do potężnego osłabienia hrywny, gdzie notowania dolara w szczytowym momencie sięgały 33 hrywien.

Hrywna zastąpiła karbowańca

Hrywna to oficjalna waluta w Ukrainie. Dzieli się na 100 kopiejek. Jej historia nie sięga zbyt daleko. Weszła bowiem do obiegu w 1996 roku w związku z ówczesną reformą ekonomiczną w kraju. Zastąpiła tzw. karbowańca. Tak wcześniej Ukraińcy nazywali rosyjskiego rubla.

Nazwa hrywna pochodzi od średniowiecznej miary srebra - grzywny. Ukraińska waluta w międzynarodowych kwotowaniach kryje się pod skrótem UAH.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl