Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MZUG
|
aktualizacja

Uszkodzony banknot? NBP podpowiada, co zrobić, aby odzyskał wartość

4
Podziel się:

Uszkodzone banknoty trafiają się dość często. Nie wszyscy wiedzą, co w takim wypadku zrobić. Z pomocą przychodzi Narodowy Bank Polski. Oto co należy w takim wypadku zrobić.

Uszkodzony banknot? NBP podpowiada, co zrobić, aby odzyskał wartość
Kasjer ma prawo odmówić przyjęcia zniszczonych pieniędzy (Getty Images, Juana Mari Moya)

W obrocie znajdują się obecnie banknoty, które zostały wprowadzone do użytku 1 stycznia 1995 roku, oraz od 7 kwietnia 2017 roku obiegają banknoty w odświeżonym wzorze graficznym. Obydwie edycje nadal funkcjonują w obiegu i są ciągle ważnym środkiem płatniczym. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkimi banknotami da się uregulować należności w sklepach — informuje "Dziennik Łódzki".

Ekspedient czy kasjer mogą legalnie odmówić przyjęcia uszkodzonych środków płatniczych. W takim wypadku właściciel banknotu stoi przed koniecznością jego wymiany.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej przytoczonego materiału wideo

Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Jak wymienić zniszczone banknoty? NBP wyjaśnia

Według informacji Narodowego Banku Polskiego możliwe jest wymienienie banknotów naderwanych, pogryzionych, wyblakłych, wypłowiałych, przeciętych, połamanych, zabrudzonych, sklejonych lub poplamionych. Banki działające na terenie Polski są miejscem, gdzie można dokonać wymiany takich banknotów.

Co zrobić, gdy banknoty nie są akceptowane do wymiany w bankach z wyżej wymienionych przyczyn? NBP informuje, że w takim przypadku banknoty są przyjmowane na podstawie specjalnego wniosku przez banki i wysyłane do centrali NBP w celu wymiany.

Wysokość kwoty otrzymywanej w zamian za wymieniany banknot zależy od stopnia jego uszkodzeń. Zgodnie z wyjaśnieniami NBP, banknot, który posiada od 45 do 75 proc. swojej pierwotnej powierzchni w jednym kawałku, będzie wymieniony za połowę jego nominalnej wartości.

Banknot, który utrzymał więcej niż 75 proc. swojej pierwotnej powierzchni w jednym kawałku, a także banknot podzielony na nie więcej niż dziewięć fragmentów, które łącznie reprezentują 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni na równowartość jego pełnej wartości nominalnej.

Formularz wniosku o wymianę uszkodzonych banknotów można znaleźć na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(4)
AQQ
2 miesiące temu
Ostatnio słuchałem kilku grzecznych wywiadów z prezesami banków i przedstawicielami ZBP. Żaden z dziennikarzy nie stwierdził, że układ jest prosty: Minister Finansów wstrzymuje wakacje kredytowe, żeby banki w bieżącym roku zarobiły ponad 2X więcej niż w poprzednim: w całym 2023 banki zarobiły na czysto niemal 27,6 mld zł. To o 160 proc. więcej niż rok wcześniej mimo wakacji kredytowych. W tym roku kosztem kredytobiorców i w zmowie z Glapińskim, który nie obniża stóp procentowych pomimo ogromnego spadku inflacji, banki zarobią ponownie ponad 2X więcej w stosunku do ub. r. czyli jakieś 50 mld zł. ... Należy brać pod uwagę, że zawieszona w ramach wakacji kredytowych rata jest policzona z naliczonymi obecnie WYSOKIMI odsetkami więc dla banków to złoty interes, tylko odsunięty w czasie gdyż 80% tej raty stanowią doliczone odsetki ! Dodatkowo to, że zawieszona rata jest bez karnych odsetek za opóźnienie nie oznacza, że nie spłacony kapitał z tej raty też jest zwolniony z odsetek - on wciąż pracuje na korzyść banku ! Banki od kilku lat notują rekordowe zyski tylko dlatego, że zastosowały to, czego nie ma na całym świecie: że odsetki banki ustalają sobie same i to podczas trwania umowy, co jest skandalem, bo nie może być tak, że w kredytach na 30 lat raty są nie wiadome razem z kwotą do spłacenia, a na tym polega WIBOR ... Przecież to jest oczywiste, że tak skonstruowane umowy są NIEUCZCIWE ! I na koniec: NIECH CI WSZYSCY BANKSTERZY PRZESTANĄ POWOŁYWAĆ SIĘ NA ETYKĘ w sprawie wakacji kredytowych, BO GDZIE WIDZĄ ETYKĘ W MIESIĘCZNYCH RATACH, KTÓRYCH 80% STANOWIĄ ODSETKI !!!! GDZIE WIDZĄ ETYKĘ PRZY MANIPULACJI ZWIĄZANEJ Z WIBORem ??? Nigdzie w Europie kredytobiorcy nie są tak bezczelnie (przy współpracy z PAŃSTWOWYMI instytucjami takimi jak NBP, KNF, UOKiK, RF i MF) okradani jak w Polsce.
Shop pracz
2 miesiące temu
W pierwszej kolejności należy je wyprać.
AQQ
2 miesiące temu
Czy 80% Twojej raty kredytu hipotecznego stanowią odsetki ? NBP podpowiada, co robić !
kesut
2 miesiące temu
Cześć i Chwała Bohaterom! Cześć i Chwała Bohaterom! Cześć i Chwała Bohaterom!