Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
balcerowicz
09.02.2006 17:04

Balcerowicz: Kalendarium w sprawie euro zależy od naprawy finansów

Kalendarium wprowadzenia euro w Polsce będzie wyznaczone przez tempo naprawy finansów publicznych - poinformował w czwartek prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kalendarium wprowadzenia euro w Polsce będzie wyznaczone przez tempo naprawy finansów publicznych - poinformował w czwartek prezes NBP Leszek Balcerowicz.

"Psucie finansów zagraża naszemu rozwojowi i oddala perspektywę wprowadzenia w Polsce europejskiego pieniądza" - powiedział Balcerowicz dziennikarzom w Bochni.

Prezes NBP spodziewa się, że wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska będzie działać zgodnie ze swoimi przekonaniami.

"Jak wiadomo była zwolenniczką dyscypliny budżetowej i ograniczania wydatków, a dzięki temu ograniczania podatków" - ocenił.

Balcerowicz podkreślił, że aby móc wprowadzić euro w Polsce trzeba spełnić kryteria z Maastricht, czyli trzeba m.in. uzdrowić finanse publiczne i zmniejszyć deficyt.

"Im szybciej to zrobimy, im bardziej w gruntowny sposób, tym lepiej dla naszego rozwoju. Tym Polska będzie szybciej się rozwijać i będzie bardziej bezpieczna ekonomicznie" - zaznaczył.

Zgodnie z Traktatem z Maastricht, wszystkie kraje członkowskie UE powinny docelowo wejść do unii walutowej. Tylko Wielka Brytania i Dania wynegocjowały tzw. formułę opt-out, która zezwala na samodzielny wybór waluty.

Balcerowicz ocenił, że niektóre czynniki, które spowodowały niską inflację w grudniu mają charakter nietrwały: niski poziom cen żywności, paliw oraz sprzedaż dewiz przez ministerstwo finansów.

"Z tego punktu widzenia wiele wskazuje na to, że w tym roku inflacja najprawdopodobniej pozostanie niska, z punktu widzenia 2007 roku nie jest to tak wyraźne, choć prognozy NBP w tej chwili wskazują na to, że inflacja stopniowo będzie zbliżać się do celu" - powiedział.

Tagi: balcerowicz, euro, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz