Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Banki centralne interweniują na rynkach walutowych

0
Podziel się:

Banki centralne kilku krajów, przeprowadziły skoordynowaną operację by zachęcić instytucje do udzielania kredytów.

Banki centralne interweniują na rynkach walutowych
(swanksalot/CC/Flickr)

Banki centralne Anglii, Japonii, Kanady oraz Szwajcarii, a także amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny obniżyły istniejące swapy dolarowe dla banków o 50 punktów bazowych. Ma to nastąpić począwszy od 5 grudnia.

Celem tych działań jest zachęcenie ich do zwiększenia akcji kredytowej dla firm oraz osób prywatnych. To zaś miałoby się przełożyć na poprawę kondycji światowej gospodarki.

Rynki automatycznie zareagowały na tą zapowiedź. Euro umocniło się do dolara o prawie 20 centów amerykańskich. Również złoty wyraźnie zyskał na tej zapowiedzi. Kurs złotego do euro umocnił się o 4 grosze, ale nadal za euro należy zapłacić ponad 4,5 zł. O ponad pięć groszy potaniał natomiast dolar amerykański.

Sprawdź notowania eurodolara i złotego do dolara i euro

Operacja banków centralnych polega na tym, że banki komercyjne mogą pozyskać walutę amerykańską przy oprocentowaniu rocznym wynoszącym 0,5 procenta (50 punktów) bazowych - wcześniejsze oprocentowanie swap wynosiła 1 procent.. Jako, że jest to operacja dwustronna banki centralne są zobowiązane z kolei wypłacić zmienne, rynkowe oprocentowanie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;najdrozsze;od;ponad;dwoch;lat;rzad;interweniuje,59,0,906043.html) Euro najdroższe od ponad dwóch lat. Rząd interweniuje Rodzima waluta traci osłabia się w stosunku do głównych walut od kilku dni. Euro kosztuje ponad 4,3 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t191459.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/za;duzo;gadania;za;malo;konkretow,180,0,978868.html) Za dużo gadania, za mało konkretów Takie słowa komentarza można dzisiaj usłyszeć w kontekście wczorajszego spotkania Eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro)
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)