Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Belka: Polskie euro najszybciej jak to możliwe

0
Podziel się:

Polska z wejściem do unii monetarnej nie powinna zwlekać i przyjąć euro w najwcześniejszym z możliwych terminów - powiedział w czasie wystąpienia na Ekonomicznym Szczycie Gospodarczym Marek Belka, były wicepremier, obecnie podejmujący próbę tworzenia nowego rządu.

"Polska powinna przyjąć euro tak szybko, jak to możliwe, ale to nie oznacza, że nie jesteśmy ślepi na zagrożenia związane z przedwczesną obecnością. Ale jeszcze bardziej niebezpieczne jest bycie poza euro" - powiedział Belka.

NBP uważa, że euro powinno wejść do powszechnego obiegu najszybciej jak to możliwe, czyli w 2007 roku. Rząd jednak podtrzymuje, że taką datą mógłby być 2009 rok.

Rząd założył w programie konwergencji przyjętym niedawno, że w 2007 roku deficyt finansów publicznych ma wynosić 1,5 proc. PKB. Rząd zakłada także, że w przyszłym roku deficyt spadnie do 4,2 proc. PKB z 5,7 proc. PKB w 2004 roku, a w 2006 roku ma spaść do 3,3 proc. PKB.

Kryteria zbieżności, które państwa ubiegające się o wejście do EMU muszą spełnić wymuszają utrzymanie deficytu na pułapie nie większym niż 3 proc. PKB.

Zdaniem Belki jedną z korzyści członkostwa w UE będzie możliwość skorzystania z doświadczeń państw członkowskich dotyczących dyscyplinowania budżetu.

"Dostaliśmy w większości dobre przykłady jak dyscyplinować, reformować finanse, a nowe kraje mogą wnieść do UE głód sukcesu. Z perspektywy budżetowej nasza obecność w UE oznacza to, że musimy zmienić strukturę wydatków budżetowych" - powiedział.

euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)