Notowania

kryzys na białorusi
11.05.2011 14:48

Białoruś uwolniła kursy walut w kantorach

Bank centralny Białorusi anulował ograniczenia w ustalaniu kursu walut przez banki komercyjne. W reakcji na decyzję kurs dolara w punktach wymiany wzrósł do 4 tys. rubli (4 zł).

Podziel się
Dodaj komentarz
(quaziefoto/CC/Flickr)

Bank centralny Białorusi anulował w środę ograniczenia w ustalaniu kursu walut przez banki komercyjne, a więc te, które w punktach wymiany sprzedają i kupują waluty za gotówkę. W reakcji na decyzję kurs dolara w punktach wymiany wzrósł do 4 tys. rubli (4 zł).

Tym samym wartość białoruskiej waluty jest w nich o około 30 proc. niższa niż oficjalny kurs, według którego dolar kosztuje nieco ponad 3 tys. rubli (około 3 zł). Do tej pory kurs sprzedaży walut mógł się w kantorach wahać o maksymalnie dwa procent w stosunku do oficjalnego kursu.

Niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _ cytuje przedstawiciela jednego z banków, który powiedział, że nowy kurs jest adekwatny do stanu rzeczywistego. Zauważył też, że odzwierciedla on kurs, który ukształtował na czarnym rynku walutowym.

W komunikacie Bank Narodowy zauważa, że deficyt dewiz, widoczny w kraju od marca, to efekt wykupywania walut przez obywateli chcących kupić auto za granicą, a także _ rozpowszechniania rozmaitych pogłosek _.

_ Biełorusskije Nowosti _ oceniają w komentarzu, że przyczyną problemów na rynku walutowym jest decyzja władz, które _ wszelkim siłami odwlekały dewaluację rubla _. Zdaniem gazety, sytuacja uspokoi się, jeśli w kraju zapanuje stabilność makroekonomiczna - _ przestaną zmniejszać się rezerwy walutowe, zmniejszy się rozmiar ujemnego salda w bilansie handlowym i rozpoczną się reformy strukturalne _.

Jak podawały niedawno media, z powodu problemów na rynku walutowym białoruskie firmy zmuszone były wysłać na przymusowe urlopy 600 tys. pracowników. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się producenci, którzy nie mogą rozliczyć się za wyposażenie, materiały i części oraz importerzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t77953.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bialorus;firmy;traca;przez;brak;walut,11,0,821003.html) Białoruś: Firmy tracą przez brak walut Z powodu problemów na rynku walutowym białoruskie firmy wysłały na przymusowy urlop 600 tys. ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/setki;tysiecy;na;urlopy;przez;brak;walut,7,0,820999.html) Setki tysięcy na urlopy. Przez brak walut Białoruskie firmy wstrzymują produkcję. Niektóre nie pracują już dwa miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t137377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;laczy;zamach;ze;wzrostem;cen,69,0,813381.html) Łukaszenka łączy zamach ze wzrostem cen Prezydent Białorusi uważa kraj poradzi sobie z destabilizacją gospodarczą i gwałtownym osłabieniem waluty.
Tagi: kryzys na białorusi, białoruś, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz