Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Członkowie RPP: Złoty będzie się umacniał

0
Podziel się:

Sytuacja na rynku walutowym świadczy o tym, że trend na rynku został odwrócony w kierunku aprecjacji kursu złotego - napisali w artykule opublikowanym w Gazecie Wyborczej, członkowie RPP Andrzej Sławiński i Andrzej Wojtyna.

"Trzeba także brać pod uwagę, że nie da się precyzyjnie wyznaczyć ex ante jakiejś jednej, ściśle określonej sekwencji podwyżek stóp procentowych w gospodarce, w której tempo inflacji zależy w dużej mierze od zmian kursu walutowego. Tymczasem występuje wiele symptomów świadczących, że trend zmian kursu złotego właśnie uległ odwróceniu" - napisali członkowie RPP.

Złoty od kilku tygodni umacnia się systematycznie w oczekiwaniu na spodziewane podwyżki stóp procentowych.

RPP pod koniec czerwca podwyższyła stopy o 50 pb i zasugerowała, że możliwe są kolejne podwyżki o ile nie wygasną oczekiwania na wzrost inflacji.

Inflacja w czerwcu wzrosła do poziomu 4,4 proc., a w lipcu spodziewany jest jej kolejny wzrost, nawet do 5 proc.

Prognozy rynkowe coraz wyraźniej wskazują, że na czerwcowej podwyżce stóp nie skończy się, a w tym roku stopa interwencyjna wzrośnie nawet do 6,75 proc. z 5,75 proc. obecnie. Połowa ankietowanych obstawia sierpień jako najbardziej prawdopodobny miesiąc drugiej w tym roku podwyżki.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)