Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro i dolar najdroższe w tym roku. Frank ruszył w górę

0
Podziel się:

Najważniejsze waluty gwałtownie zaczęły drożeć. Spekulanci pozbywają się złotego.

Euro i dolar najdroższe w tym roku. Frank ruszył w górę
(Ian Stewart/Dreamstime.com)

aktualizacja 15:26

Frank szwajcarski pokonał linię 3,60 w stosunku do złotego. Niezbyt dobrze sytuacja wygląda w stosunku do dolara i euro. Problemy w Grecji sprawiają, że inwestorzy uciekają od ryzykownych aktywów, do których należy również polska waluta.

Waluta Helwetów nadal jest przyklejona do kursu 1,2 w stosunku do euro. Narodowy Bank Szwajcarii jak do tej pory dobrze wywiązuje się ze swojego zadania obrony kursu.

Zobacz jak drożeje frank szwajcarski

Najdrożej w tym roku notowany jest amerykański dolar. Jego wartość w stosunku do złotego sięgnęła 3,2149. Obecnie za dolara trzeba zapłacić około 3-4 grosze mniej.

Zobacz notowania dolara na żywo

Euro w końcówce ostatniego tygodnia nieco się osłabiło. Była to głównie zasługa Banku Gospodarstwa Krajowego, który postanowił sprzedawać euro. Wiadomość spowodowała, że inwestorzy chwilowo zrezygnowali z zakupu europejskiej waluty.

Zobacz jak dzisiaj drożeje euro

Dziś euro znowu drożeje - za wspólną walutę trzeba było zapłacić najdrożej w tym roku - 4.3652 złotego. Obecnie kurs oscyluje 2-3 grosze poniżej tego poziomu. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego osłabienie kursu naszej waluty nie ma swoich źródeł w naszej gospodarce.

_ - To co się dzieje ze złotym nie ma swoich źródeł w polskiej gospodarce. To jest oczywiście odprysk międzynarodowej sytuacji finansowej na rynkach. Szczególnie w Europie jest rzeczywiście podwyższona temperatura i inwestorzy, którzy realizują straty w różnego rodzaju krajach zamykają pozycje tam, gdzie mogą zarejestrować zyski, czyli w Polsce. Po to, żeby się zrównoważyć. Stąd uciekają, wycofują swoje zasoby z Polski i przenoszą do miejsc, które są uważane za wprawdzie mniej rentowne, ale za pewniejsze _ - powiedział kilka dni temu Marek Belka w Programie I Polskiego Radia.

W odpowiedzi na pytanie o konieczność ewentualnej interwencji na rynku walutowym powiedział: _ Nie, nie wymaga. To nie jest jeszcze cokolwiek, co by mogło grozić polskiej gospodarce. A poza tym spodziewamy się, że - tak jak w kołowrotku - jak coś do góry idzie, to potem spadnie _.

Na nastroje panujące na rynku walutowym mocno nie wpłynęły opublikowane o 14-tej dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych okazał się wyższy od rynkowych oczekiwań (+4,2 proc.) i sięgnął 4,3 procent.

Czytaj ekspertów o sytuacji na rynkach walutowych w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t140093.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/deklaracja;chin;poprawia;nastroje;na;rynkach,196,0,907972.html) Deklaracja Chin poprawia nastroje na rynkach Wtorkowe odczyty danych makroekonomicznych dotyczą głównie poziomów inflacji. Poznamy dziś wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych dla Polski i Wielkiej Brytanii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t131355.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/odsiecz;z;kraju;srodka,167,0,907943.html) Odsiecz z Kraju Środka? Wczorajsze popołudnie na rynku głównej pary walutowej przyniosło nam powrót kursu w okolice poziomu 1,3550.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t124021.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/zloty;dalej;traci;na;wartosci,133,0,907397.html) Złoty dalej traci na wartości Złoty w poniedziałek kontynuuje zeszłotygodniowe osłabienie w relacji do dolara i euro. Zmniejszyła się jedynie jego dynamika.
waluty
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)