Notowania

euro
30.09.2008 16:51

Euro w Polsce: Musi być referendum

Taka jest opinia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*PrezydentLech Kaczyńskioświadczył, że w sprawie wprowadzenia w Polsce waluty euro _ musi być referendum _. *

Prezydent powiedział, że rok 2011 jest _ całkowicie niewykonalną _ datą, jeśli chodzi o wejście Polski do strefy euro, także - w jego przekonaniu - również rok 2012 jest przedwczesny.

PremierDonald Tuskzapowiedział w połowie września, że jego rząd będzie dążył do tego, aby Polska w 2011 roku była gotowa do przystąpienia do strefy euro. Zdaniem premiera będzie to trudne, ale możliwe do zrealizowania.

Prezydent zaznaczył, że się trochę dziwi, iż _ tego rodzaju daty w ogóle padły _. _ - Powtarzam, dzisiaj już wiadomo, że jest całkowicie niewykonalna. Ja myślę, że w chwili, kiedy ta data padła, to wszyscy zainteresowani o tym wiedzieli. Zastanawiam się czasem, czy tutaj nie chodziło o to, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od innych problemów _ - ocenił Lech Kaczyński.

Prezydent przypomniał, że Polska w Traktacie Akcesyjnym zobowiązała się do tego, że kiedyś wprowadzi walutę euro, ale nie był tam żadnej daty.

W ocenie Lecha Kaczyńskiego, nikt rozsądny nie potrafi dzisiaj wskazać, jaka jest konkretna, optymalna data wprowadzenia w Polsce euro, bo to jest bardzo silnie związane z tym, co się będzie działo na świecie po tym, co się ostatnio zdarzyło w USA.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Unia mówi stop. Euro w Polsce najwcześniej w 2012 roku? ]( http://news.money.pl/artykul/unia;mowi;stop;euro;w;polsce;najwczesniej;w;2012;roku,4,0,372740.html )
* [ Tusk godzi się ze Skrzypkiem. Koniec wojny z NBP? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;godzi;sie;ze;skrzypkiem;koniec;wojny;z;nbp,94,0,372318.html )
* [ Kaczyński: Euro w Polsce zrujnuje emerytów ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kaczynski;euro;w;polsce;zrujnuje;emerytow,253,0,371453.html )
* [ Tusk: Euro zastąpi złotego do końca 2011 roku ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/tusk;euro;zastapi;zlotego;do;konca;2011;roku,202,0,371146.html )
* [ Będzie referendum w sprawie euro? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;referendum;w;sprawie;euro,6,0,371206.html )
* [ Aktualne tabele na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/tabele/ )

_ - I myślę, że to musi być przedmiot referendum też. Zmiana waluty narodowej na ponadnarodową jest zmianą fundamentalną, olbrzymią (...) Jest też rezygnacją znacznej części suwerenności, pamiętajmy o tym _ - mówi prezydent.

Według Lecha Kaczyńskiego, _ pewnie przyjdzie dzień _, w którym będziemy musieli wprowadzić euro w Polsce, ale powinno to być wtedy, kiedy dla Polaków będzie to korzystne.

Tagi: euro, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, polityka, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz