Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Filar: Niepewność na rynku walutowym wyeliminuje powstanie rządu po wyborach

0
Podziel się:

Nerwowość na rynku walutowym może utrzymać się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, do czasu uformowania się nowego rządu po wyborach parlamentarnych i przedstawienia przez niego programu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej, Dariusz Filar./ ISB /

Nerwowość na rynku walutowym może utrzymać się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, do czasu uformowania się nowego rządu po wyborach parlamentarnych i przedstawienia przez niego programu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar.

„Jesteśmy w gorącym okresie politycznym, a niepokoje polityczne zawsze wpływają na rynki finansowe, dlatego sądzę, że tak długo, dopóki nie wyklaruje się w pełni sytuacja polityczna w Polsce – a pełne wyklarowanie się sytuacji to znaczy przeprowadzenie wyborów, wyłonienie się stabilnej większości, powołanie rządu, który zasygnalizuje swój program gospodarczy – myślę, że tak długo będziemy mieli do czynienia z oddziaływaniem ryzyka politycznego na rynki finansowe” – powiedział Filar w wywiadzie dla radia PiN we wtorek.

„To może trwać jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy” – podkreślił członek rady.

W poniedziałek złoty stracił ok. 0,5% wobec koszyka walut ze względu na trwający od dłuższego czasu exodus inwestorów zagranicznych, także w wyniku informacji o dymisji ministra finansów Węgier. Jak zaznaczył Filar, wielu inwestorów ma w portfelach i forinty, i złote.

Członek rady podkreślił, że – zgodnie z wcześniejszymi sygnałami z RPP – ryzyko polityczne wpłynie na decyzje w polityce pieniężnej. Uważa on, że nie jest to czynnik hamujący cykl obniżek stóp.

„Powiedziałbym: jest to czynnik, który skłania do większej ostrożności” – powiedział Filar.

Podkreślił, że opowiada się za stopniowymi obniżkami stóp, po 25 pb – aż do momentu osiągnięcia poziomu, który ustabilizuje inflację na blisko celu wynoszącego 2,5% r/r w warunkach wzrostu przekraczającego 4,0%.

Filar powtórzył też opinię przedstawioną w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla agencji ISB, że RPP czeka na majową projekcję inflacji i dane o PKB w pierwszym kwartale, które są kluczem do dalszych decyzji o obniżkach stóp procentowych. Mówił on wówczas, że obniżki powinny być ostrożne, po 25 punktów bazowych, a osiągnięcie odpowiedniego poziomu stóp RPP zasygnalizuje zmianą nastawienia na neutralne.

W marcu RPP po raz pierwszy od dwóch lat obniżyła stopy procentowe. Redukcja wyniosła 50 punktów bazowych i obecnie główna stopa procentowa jest na poziomie 6,0%.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)