Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Mysior
|

Inwestorzy odwracają się od złotego

0
Podziel się:

Drugi dzień z rzędu nasza waluta mocno traci w stosunku do głównych walut. Inwestorzy nie kryją obaw związanych z budżetem.

Inwestorzy odwracają się od złotego
(Robert Milek/Dreamstime.com)

Drugi dzień z rzędu nasza waluta mocno traci w stosunku do głównych walut. *Inwestorzy nie kryją obaw związanych z budżetem. *

W południe złoty osłabił się do 4,18 wobec euro, choć jeszcze rano za wspólną walutę płacono 4,11 zł. Nasza waluta traciła również do dolara, za którego płacono przez chwilę nawet 2,87 zł, oraz franka szwajcarskiego, który był wyceniany na 2,76 zł.

Nasza waluta znalazła się w niełasce inwestorów już wczoraj, po nieudanym przetargu obligacji skarbowych, który przyczynił się do przeceny papierów na rynku wtórnym. Potwierdza to obawy inwestorów przed zwiększoną podażą papierów skarbowych w związku z rosnącymi potrzebami pożyczkowymi budżetu. Zawirowania wokół rekordowo wysokiego deficytu w 2010 roku, o którym rząd poinformował przed paroma dniami, odbijają się z opóźnieniem na notowaniach złotego.

Dziś sytuację naszej waluty pogorszyły niekorzystne dla naszego rynku opinie płynące z zagranicznych instytucji. Najpierw pojawił się komentarz agencji ratingowej Standard&Poor's, zdaniem której sektor bankowy w Polsce stoi w obliczu rosnącego ryzyka kredytowego. Potem światło dzienne ujrzała rekomendacja BNP Paribas zalecająca inwestorom sprzedaż polskich obligacji skarbowych.Prognozuje ona spadek wartości naszej waluty. Zdaniem autorów rekomendacji na koniec roku za euro będziemy płacić 4,7 zł.

Obserwowana od wczoraj wyprzedaż naszej waluty oddala nas od psychologicznej bariery 4 zł za euro, która do jeszcze do niedawna wydawała się być na wyciągnięcie ręki. Teraz kur EUR/PLN podąża w stronę poziomu 4,20, którego przełamanie nie powinno sprawić większych problemów. Przecenę naszej waluty powstrzymać mogą poprawiające się nastroje na globalnych rynkach. Kontynuacja wzrostów na europejskich i amerykańskich parkietach i dalszy spadek wartości dolara wobec euro mogą sprawić, że znów powróci zainteresowanie inwestorów naszą walutą.

wiadomości
waluty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)