Notowania

euro
28.03.2011 10:01

Klaus: Euro Plus ograniczy suwerenność

Prezydent Czech krytykuje ustalenia ubiegłotygodniowego szczytu UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szczyt Unii Europejskiej, w trakcie którego przyjęto pakt na rzecz euro, był - zdaniem prezydenta Czech Vaclava Klausa - debatą na temat _ dalszego radykalnego zmniejszenia suwerenności państw członkowskich _.

Swą opinię czeski przywódca wyraził na łamach dziennika _ Pravo _. Klaus należy do największych krytyków głębszej integracji w ramach UE.

_ Stanowisko premiera Neczasa (i oby to było stanowisko całego rządu), że do paktu na razie nie wejdziemy, jest z pewnością właściwe i powinniśmy go w tym wesprzeć. Przede wszystkim jednak powinniśmy w końcu powiedzieć, jakiej formy integracji byśmy chcieli, aby każdy przyszły czeski negocjator miał jasność. Powinniśmy odważyć się powiedzieć, że nie chcemy też Europejskiej Unii Monetarnej _ - podkreślił w swym artykule prezydent Czech.

Pakt Euro Plus, który przywódcy UE przyjęli w czasie szczytu w Brukseli, ma na celu zbliżenie narodowych polityk gospodarczych i zwiększenie konkurencyjności państw _ 27 _. Czechy były jednym z kilku krajów członkowskich, które do niego nie weszły.

Premier Neczas tłumaczył, że nie akceptuje przygotowania paktu bez udziału przedstawicieli rządu w Pradze. Nie wykluczył jednak, że Republika Czeska włączy się do paktu w przyszłości.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/440;mld;euro;na;ratowanie;krajow;eurolandu,1,0,792833.html) 440 mld euro na ratowanie krajów eurolandu Grecja dostała mniejsze oprocentowanie pożyczki. Irlandczycy nie, bo nie chcieli podwyższyć podatku CIT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t83652.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/klaus;euro;bylo;blednym;pomyslem,245,0,752885.html) Klaus: Euro było błędnym pomysłem Prezydent Czech ostro skrytykował europejską walutę. _ Dobrze, że jej nie wprowadziliśmy _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t78761.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;klaus;i;bank;centralny;czech;nie;chca;juz;euro,112,0,724080.html) Prezydent Klaus i bank centralny Czech nie chcą już euro Vaclav Klaus radzi premierowi Neczasowi, by odstąpił od umowy.
Tagi: euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz