Notowania

złoty
16.10.2003 10:08

Kryzys walutowy jest mało prawdopodobny

Tylko według 6,5 proc. bankowców szczebla kierowniczego prawdopodobieństwo wystąpienia w Polsce kryzysu walutowego jest wysokie - wynika z październikowego badania przeprowadzonego przez Pentor

Podziel się
Dodaj komentarz

.

"W końcu ubiegłego miesiąca nasiliły się opinie, że w Polsce realna staje się groźba wystąpienia kryzysu walutowego(...). Zapytaliśmy, co myślą o tym bankowcy szczebla kierowniczego oddziałów" - podał Pentor w komunikacie.

Więcej niż połowa, 57 proc., nie wyklucza tego zagrożenia, a 36 proc. uważa, że jest ono mało prawdopodobne, natomiast tylko 6,5 proc. uważa, że to zagrożenie jest wysokie.

W związku z prognozami wzrostu długu publicznego w relacji do PKB w kolejnych latach, ekonomiści i politycy zaczęli mówić o groźbie kryzysu finansowego.

Nawet Dariusz Rosati z Rady Polityki Pieniężnej powiedział, że bez rewizji projektu przyszłorocznego budżetu zakładającego wzrost deficytu z 38,7 mld zł w 2003 roku do 45,5 mld zł (a w warunkach porównywalnych do prawie 60 mld zł) Polsce grozi kryzys finansowy.

"6,5 proc. odpowiedzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu walutowego jest wysokie, to mniej niż wtedy, kiedy mieliśmy kryzys w Rosji i pytaliśmy o to zagrożenie" - powiedział w środę na konferencji Związku Banków Polskich Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora.

Jednak nikt z ankietowanych nie uznał zagrożenia kryzysem walutowym za zupełnie nieprawdopodobne.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy złoty osłabił się o 2,4 proc. wobec koszyka walut, z 3,2 proc. odchylenia od starego parytetu po jego mocnej stronie do 0,8 proc. w środę po południu.

Tagi: złoty, kryzys walutowy, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz