Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kursy walut. Gwałtowne umocnienie złotego

0
Podziel się:

Zobacz, jakie są przyczyny niespodziewanej zmiany wartości polskiej waluty i co pociągną za sobą dzisiejsze decyzje prezesa EBC.

Kursy walut. Gwałtowne umocnienie złotego
(ec.europa.eu)

Polska waluta zyskuje zarówno do euro, franka szwajcarskiego, jak i dolara.To główne efekt dobrych wiadomości napływających z Grecji, ale także znacznie lepszych od oczekiwań danych z niemieckiej gospodarki. Do tego doszła decyzja Europejskiego Banku Centralnego o stopach procentowych. Mario Draghi (na zdjęciu) zdecydował o pozostawieniu ich na dotychczasowych poziomach.

Aktualizacja, godz. 14.43

Złoty umacnia się w stosunku do wszystkich najważniejszych walut. Najwięcej, bo niemal 2 procent, zyskuje w stosunku do amerykańskiego dolara.

Zobacz dzisiejsze notowania euro, franka i dolara do złotego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Mario Draghi ostrzega przed zagrożeniami, choć jego zdaniem inflacja nie powinna wzrosnąć powyżej 2 procent w 2013 roku, jednak jeszcze 2012 może się utrzymywać powyżej.

Zdaniem szefa EBC nisko oprocetnowane pożyczki przekazane bankom (LTRO) były dobrym posunięciem - mieliśmy odbicie na rynkach oraz uspokojenie sytuacji. Niestety na pytania o przeprowadzenie trzeciej rundy LTRO, nie udzielił jasnej odpowiedzi.

Mario Draghi na konferencji prasowej powiedział, że spodziewa się kontynuacji odbicia koniunktury gospodarczej. Oszczędności państw strefy euro będą jednak ograniczać wzrost gospodarczy. Co odbiło się w prognozie wzrostu PKB, która na rok 2013 wynosi od 0-2,2 procenta zamiast wcześniejszych 0,2-2,3 procenta.

Na zamianę greckich obligacji, według najnowszych doniesień mediów, zgodę wyraża już niemal 80 procent prywatnych wierzycieli. Taka liczba chętnych na _ dobrowolną _ wymianę greckich obligacji na papiery o niższej wartości i dłuższym terminie zapadalności znacznie oddala widmo niekontrolowanego bankructwa przygniecionego długami kraju.

Drugi argument zachęcający inwestorów do większego ryzyka to znakomite dane z niemieckiej gospodarki. Styczniowy wzrost produkcji przemysłowej u naszego zachodniego sąsiada (+1,6 proc.) okazał się sporo wyższy od oczekiwań analityków (+1 proc.). W górę zrewidowane zostały także dane z grudnia 2011 roku.

Czytaj także walutowe raporty Money.pl
EBC drukuje miliardy. Zobacz, kogo to pogrąży Ekonomiści obalają mit o wysokiej inflacji.
Drukują miliardy. Co się stanie ze złotym? Z prognozy Money.pl dowiesz się, ile zapłacisz za euro, dolara i franka.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)