Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rośnie oprocentowanie obligacji detalicznych

0
Podziel się:

Od stycznia 2008 r. inwestujący w obligacje zarobią jeszcze więcej niż do tej pory. W sprzedaży oferowane są nowe serie, jeszcze wyżej oprocentowanych obligacji detalicznych Skarbu Państwa.

Rośnie oprocentowanie obligacji detalicznych

Od stycznia 2008 r. inwestujący w obligacje zarobią jeszcze więcej niż do tej pory. W sprzedaży oferowane są nowe serie, jeszcze wyżej oprocentowanych obligacji detalicznych Skarbu Państwa.

Oprocentowanie najbardziej popularnych obligacji detalicznych - dwulatek - wzrosło o 20 punktów bazowych do 5,5% w porównaniu z papierami emitowanymi w grudniu. Oprocentowanie czterolatek zwiększyło się o 25 punktów bazowych do 6,25%, a obligacji dziesięcioletnich utrzymane zostało na wysokim poziomie 6,75%. Styczeń będzie trzecim miesiącem sprzedaży obligacji trzyletnich, oprocentowanych na poziomie 4,95%.

"Podążając za zmianami na rynkach finansowych, kolejny już raz podwyższamy ich oprocentowanie, co sprawia, że inwestowanie w te instrumenty jest coraz bardziej opłacalne i konkurencyjne w stosunku do innych form oszczędzania" - mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa w Ministerstwie Finansów.

Cena zakupu każdego rodzaju obligacji jest równa ich wartości nominalnej i wynosi 100 zł.

Obligacje dwuletnie DOS0110 mają oprocentowanie stałe (5,5% w skali roku). Oprocentowanie trzylatek TZ1110 oparte jest natomiast na wskaźniku WIBOR 6 miesięczny i aktualizowane co pół roku. Na okres pierwszych 6 miesięcy oprocentowanie zostało ustalone na poziomie 4,95%. Z kolei oprocentowanie obligacji czteroletnich COI0112 w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,25%. W kolejnych latach oprocentowanie jest aktualizowane o stopę inflacji powiększonej o stałą marżę w wysokości 2,5%.

Najwyższe oprocentowanie mają dziesięcioletnie obligacje skarbowe EDO0118. Wynosi 6,75% w skali roku w pierwszym okresie odsetkowym. W kolejnych okresach odsetkowych zależy od stopy inflacji powiększonej o stałą marżę w wysokości 2,75 %. Obligacje z tym terminem wykupu mogą zostać wykorzystane jako forma lokaty oszczędnościowej w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) co gwarantuje zwolnienie z podatku od wypracowanych przez obligacje odsetek.

_ Od nowego roku limit został podniesiony do 4055,12 zł, podczas gdy w 2007 r. wynosił 3 697 zł. Od stycznia inwestorzy mogą więc kupić 40 obligacji EDO czyli o 4 więcej niż w roku 2007 i nie zapłacić podatku od zysku z tych papierów. _

Warto zauważyć, że w przypadku, gdy oszczędzający będą potrzebować gotówki nie muszą czekać 10 lat do wykupu. Mogą zrobić to wcześniej, wykorzystując opcję przedterminowego wykupu i nie stracą przy tym należnych odsetek.

W związku ze styczniową emisją nowych serii obligacji na dodatkową korzyść mogą liczyć ci inwestorzy, którzy zamierzają objąć obligacje emisji w drodze zamiany papierów wyemitowanych wcześniej. Podobnie jak w przypadku poprzednich emisji, posiadacze obligacji mogą skorzystać z przysługującego im dyskonta. Właściciele dwulatek i czterolatek za papiery nowej emisji płacą o 10 gr. mniej - 99,90 zł za jedną obligację. Inną korzyścią zakupu obligacji w drodze zamiany jest gwarantowana ciągłość inwestycji i bezgotówkowy charakter całej transakcji.

wiadomości
waluty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)