Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP: Kryzys na rynku USA nie zagraża polskiej gospodarce

0
Podziel się:

Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 28-29 sierpnia jej członkowie uznali, że kryzys w USA nie musi mieć istotnego wpływu na polską gospodarkę, wynika z "Opisu dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym RPP w dniu 29 sierpnia 2007 r.

RPP: Kryzys na rynku USA nie zagraża polskiej gospodarce
(Tomasz Gzell/PAP)

Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 28-29 sierpnia jej członkowie uznali, że kryzys w USA nie musi mieć istotnego wpływu na polską gospodarkę, wynika z "Opisu dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym RPP w dniu 29 sierpnia 2007 r." (tzw. "minutes").

"Część członków wskazywała, że na skutek zaburzeń na rynkach finansowych obniżane są prognozy wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych i Europie. Choć obecnie trudno ocenić skalę wpływu tych problemów na gospodarkę amerykańską, można spodziewać się dalszego obniżania prognoz wzrostu gospodarczego w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki" - wynika z "minutes".

Ta grupa członków Rady argumentowała, że jeśli wzrost gospodarczy w USA i Europie będzie niższy niż wcześniej oceniano, wówczas można oczekiwać mniejszego eksportu Polski, a przez to niższego wzrostu gospodarczego i niższej presji inflacyjnej.

"Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, sugerowano ostrożność i wstrzymanie się z decyzją o zmianie stóp procentowych na sierpniowym posiedzeniu i przyjęcie postawy ‘poczekać i obserwować', podobnie jak to uczyniły niektóre inne banki centralne. Wskazywano, że opóźnienie decyzji o podwyższeniu stóp nie będzie miało istotnego wpływu na oddziaływanie polityki pieniężnej na inflację" - czytamy dalej.

_ Natomiast inni członkowie Rady wskazywali, że zaburzenia finansowe wpływają silnie na gospodarkę światową, gdy towarzyszy im znaczne i długotrwałe załamanie się cen na rynku akcji. _ "Taka sytuacja miała miejsce w 2000 r., kiedy indeksy giełdowe obniżyły się istotnie m.in. na skutek spadku zaufania do rzetelności sprawozdań finansowych firm. Zdaniem tych członków, obserwowane w sierpniu zaburzenia mają natomiast charakter podobny do zaburzeń w 1998 r., gdy ich źródło znajdowało się bezpośrednio na rynkach finansowych" - napisano w "minutes".

Według RPP, zaburzenia te nie miały istotnego wpływu na sytuację sektora przedsiębiorstw i nie osłabiły znacznie wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Ponadto obserwowane w sierpniu br. zaburzenia na globalnym rynku finansowym nie miały wpływu na krajowy rynek finansowy.

"Zwracano uwagę, że niektóre banki centralne zdecydowały się na podwyższenie stóp procentowych w obliczu zaburzeń na rynkach finansowych. W opinii tych członków wstrzymywanie zaostrzania polityki pieniężnej w Polsce ze względu na zaburzenia na międzynarodowych rynkach finansowych mogłoby sugerować, że Narodowy Bank Polski (NBP) będzie w przyszłości łagodził politykę pieniężną w sytuacji problemów wynikających z podejmowania nadmiernego ryzyka przez instytucje finansowe, co mogłoby zwiększać tzw. pokusę nadużycia" - czytamy dalej.

Argumentowano także, że obecnie wzrost gospodarczy w Polsce jest oparty przede wszystkim na wzroście popytu krajowego, dlatego wpływ wzrostu gospodarczego w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki na dynamikę PKB jest obecnie mniejszy niż wcześniej.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)