Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP zgodna co do podwyżki stóp

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej w czerwcu była zgodna do potrzeby podwyżki stóp, jednak członkowie Rady byli podzieleni co do właściwego momentu zaostrzenia polityki pieniężnej.

RPP zgodna co do podwyżki stóp
(PAP/Tomasz Gzell)

RPP w czerwcu była zgodna do potrzeby podwyżki stóp, jednak członkowie Rady byli podzieleni co do właściwego momentu zaostrzenia polityki pieniężnej, podała Rada w opisie dyskusji na czerwcowym posiedzeniu.

Wśród członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dominował pogląd, że w wyniku kumulowania się w gospodarce zjawisk prowadzących do wzrostu presji inflacyjnej, utrzymanie inflacji na poziomie zbliżonym do celu w średnim okresie wymaga zaostrzenia polityki pieniężnej w nadchodzącym czasie.

"Członkowie Rady nie byli jednak zgodni co do właściwego momentu podwyższenia stóp procentowych" - napisała Rada w opisie dyskusji tzw. minutes.

Część członków RPP wskazywała, że ocena bilansu czynników kształtujących przyszłą inflację nie daje jednoznacznych przesłanek do zaostrzenia polityki pieniężnej na bieżącym posiedzeniu. Ich zdaniem, pomocnym narzędziem w ocenie perspektyw inflacji w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie publikowana w lipcu br. projekcja inflacji NBP.

"Wskazywano ponadto, że wcześniejsza w stosunku do oczekiwań rynkowych podwyżka stóp procentowych NBP mogłaby wywołać oczekiwania na szybsze i większe podwyżki tych stóp, co mogłoby prowadzić do silniejszego ograniczenia dynamiki wzrostu gospodarczego niż tego wymaga stabilizowanie inflacji na poziomie celu w średnim okresie" - napisano w minutes.

Inni członkowie Rady oceniali jednak, że potencjalne koszty opóźnienia podwyżki stóp procentowych przewyższają ewentualne korzyści związane z odsunięciem w czasie decyzji o zmianie parametrów polityki pieniężnej.

_ Głównym przedmiotem dyskusji na posiedzeniu były perspektywy wzrostu gospodarczego oraz ich wpływ na inflację. _Część członków Rady wskazywała, że tempo wzrostu PKB w Polsce
nadal przekracza tempo wzrostu produktu potencjalnego, prowadząc
do wzrostu luki popytowej i presji inflacyjnej. Inni członkowie
Rady podkreślali, że obecny wzrost gospodarczy ma wciąż korzystną
strukturę, charakteryzującą się rosnącym udziałem inwestycji, przy
czym do wzrostu inwestycji przyczynia się m. in. napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych typu greenfield zwiększających innowacyjność gospodarki. Powinno to prowadzić do wzrostu wydajności pracy oraz potencjału produkcyjnego gospodarki, a tym samym ograniczać presję inflacyjną związaną z szybkim wzrostem gospodarczym.

Część członków RPP wskazywała na utrzymywanie się wysokiego tempa wzrostu płac, a także na bardzo szybki spadek bezrobocia sprzyjający dalszemu silnemu wzrostowi wynagrodzeń. Zwracali inni uwagę, że dynamicznemu wzrostowi płac w przedsiębiorstwach towarzyszy nasilenie presji płacowej w sektorze publicznym, którego wyrazem są pojawiające się akcje strajkowe.

Podczas dyskusji wskazywano, że obniżenie składki rentowej, prowadząc do wzrostu wynagrodzeń netto, w dłuższym okresie powinno ograniczać presję na dalszy wzrost płac brutto i kosztów pracy.

Część członków Rady wskazywała, że mimo znacznego spadku, stopa bezrobocia w Polsce jest wciąż wysoka, co również powinno ograniczać wzrost wynagrodzeń.

Finanse publiczne

Część członków Rady wskazywała, że jednym z istotnych czynników ryzyka dla wzrostu inflacji jest procykliczna polityka fiskalna, która przejawia się m.in. obniżeniem składki rentowej. Członkowie ci podkreślali, że nadmiernie ekspansywna polityka fiskalna w warunkach rosnącej presji inflacyjnej może prowadzić do ukształtowania się układu polityki pieniężnej i fiskalnej, który
jest niekorzystny z punktu widzenia długofalowego wzrostu gospodarczego.

Inni członkowie Rady zwracali uwagę, że sytuacja budżetu państwa kształtuje się obecnie bardzo korzystnie, a przyszły kształt polityki fiskalnej charakteryzuje się dużą niepewnością dotyczącą m.in. reakcji rządu na nasilenie żądań płacowych w sektorze publicznym.

W ocenie części członków RPP obecna stopa procentowa NBP znajduje się najprawdopodobniej na poziomie niższym od stopy naturalnej i w związku z tym nie przeciwdziała narastaniu presji inflacyjnej.

Przewodniczącym RPP jest Sławomir Skrzypek (na zdjęciu), obecny prezes NBP.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)