Notowania

interwencje walutowe
17.05.2011 17:32

Rząd znów działa. Stabilizuje kurs złotego

Resort finansów jest regularnie obecny na rynku walutowym i planuje wymienić większość środków z UE w wysokości 13-14 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

*Pomimo dalszych niepokojów o sytuację Grecji, kurs złotego pozostawał dziś stabilny dzięki działaniom Ministerstwa Finansów na rynku walutowym. *

_ - Dziś jest bardzo stabilnie cały dzień, jeśli chodzi o kurs złotego. Pomimo, że panuje gorszy sentyment na rynku, głównie z powodu Grecji - poziom ryzyka jest zwiększony, następuje zamykanie długich pozycji złotowych przez klientów zagranicznych - to złoty jest bardzo stabilny dzięki działaniom ministerstwa finansów, które stabilizują rynek _ - powiedział Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy z BZ WBK.

Pod koniec kwietnia na spotkaniu ministra finansów i prezesa NBP uzgodniono wprowadzenie regularnej sprzedaży części środków walutowych z funduszy unijnych bezpośrednio na rynku walutowym. Ostatnio wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że resort jest regularnie obecny na rynku walutowym i planuje wymienić większość środków z UE w wysokości 13-14 mld euro.

_ - Problem Grecji zostanie prędzej czy później rozwiązany. Taka sytuacja, która ma obecnie miejsce zwiększa bardzo prawdopodobieństwo scenariusza - w przypadku poprawienia się sentymentu światowego plus aktywność ministerstwa - że złoty się umocni. Pozycje zostały zamknięte, rynek nie jest spozycjonowany na żadną ze stron - zwiększa się możliwy zakres ruchu w kierunku umocnienia _ - dodał Bowtruczuk.

_ - Jest trochę mocniej, sentyment pozostaje cały czas delikatnie pozytywny, ceny są trochę wyżej. Bezpośrednio po decyzji RPP o podwyżce stóp była przecena, ale rynek jednak uwierzył w wersję, że Rada szybciej podniosła stopy, ale nie zmienia to ogólnej, oczekiwanej skali zacieśnienia _ - powiedział Bartłomiej Wit, szef dilerów papierów dłużnych z ING.

_ - W tym momencie, jeżeli na świecie nic gwałtownego się nie wydarzy i nie pojawią się komentarze członków RPP wskazujące na kolejną, szybką podwyżkę stóp, ten delikatnie pozytywny sentyment powinien się utrzymać _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t87500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiemy;kiedy;rzad;bedzie;wymienial;euro,94,0,818782.html) Wiemy, kiedy rząd będzie wymieniał euro Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł podkreśla, że może dojść do tego w tym kwartale.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t137881.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;zapowiada;interwencje;zloty;zareagowal,208,0,816592.html) Belka zapowiada interwencję. Złoty zareagował Przez dwa lata NBP może wymienić na rynku walutowym nawet 30 mld euro. To środki pochodzące z UE.
Tagi: interwencje walutowe, złoty, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz