_ - Polska powinna przystąpić do mechanizmu ERM2 po spełnieniu kryteriów z Maastricht _ - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.
Kryteria z Maastricht to pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro.
Inflacja nie może przekraczać w ciągu jednego roku o więcej niż 1,5 pkt proc. średniego wskaźnika inflacji z trzech krajów UE o najbardziej stabilnych cenach. Ponadto poziom deficytu sektora finansów publicznych nie może na trwałe przekroczyć 3 proc. PKB, a dług publiczny - 60 proc. PKB.
Z kolei stopy procentowe nie mogą być wyższe o 2 pkt od średniej stóp w trzech krajach o najbardziej stabilnych cenach. Ponadto waluta kraju, który ma przystąpić do strefy euro musi przez dwa lata przebywać w mechnizmie ERM2.
Pytany o groźbę ewentualnych ataków spekulacyjnych na polską walutę, kiedy będziemy w ERM2, Sprzypek powiedział, że będzie dla nich mniej podstaw, jeżeli Polska spełni kilka istotnych warunków.
[
Noga: Rząd wprowadzi nas do eurolandu w 2016 roku ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/noga;rzad;wprowadzi;nas;do;eurolandu;w;2016;roku,156,0,585628.html )
Prezes NBP wskazał, że przede wszystkim Polska powinna się znaleźć w tym mechanizmie bez procedury nadmiernego deficytu. Poza tym budżet powinien być ustabilizowany, a Polska powinna dawać poważne sygnały, że ma mocne fundamenty.
Skrzypek zwrócił uwagę także na konieczność niskiej inflacji i spełnienie odpowiednich kryteriów politycznych oraz dostosowanie ustaw i konstytucji do wymogów strefy euro.
Prezes NBP zaznaczył, że ważne jest, aby dyskusje w parlamencie nie rodziły spekulacji rynku, czy euro zostanie przyjęte, czy nie. _ - Wtedy ataki spekulacyjne będą miały mniejszą podstawę, ale na pewno będą _ - uważa prezes banku centralnego.
Skzypek dodał, że jego zdaniem kryteria z Maastricht są warunkami uciążliwymi, ale są dobre dla każdej gospodarki, zarówno dla tych, które dążą do strefy euro, jak i dla tych, które takiego celu nie mają.
Prezes wyjaśnił, że strefa euro jest naturalnym miejscem dla Polski. Jego zdaniem, w przyszłości świat będzie opierał się na strefach walutowych.
Rząd nie podaje daty wejścia do strefy euro ani do mechanizmu ERM2.Donald Tuskmówił, że dla euro realny jest rok 2015. - _ Mamy wystarczająco innych spraw do uporządkowania () jak raz je uporządkujemy, będziemy mogli w odpowiedzialny sposób zastanowić się i skonstruować realny, efektywny plan przystąpienia do strefy euro w ciągu dwóch trzech lat _ - powiedział pod koniec stycznia minister finansów Jacek Rostowski.
Raport Money.pl src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1322728200&de=1322751600&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=DJI&s%5B1%5D=S%26P&s%5B2%5D=Nasdaq&w=600&h=300&cm=1&lp=1&rl=1"/>Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej