Notowania

prawo
01.06.2013 07:19

Śledztwo w Gruzji. Ile pieniędzy prezydent wydał na botoks?

Saakaszwili miał wydawać ze środków państwowych tysiące dolarów na zabiegi odmładzające w USA z użyciem botoksu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Gruzńska prokuratura ogłosiła, iż wszczęła śledztwo w sprawie prezydenta Micheila Saakaszwilego, który według opublikowanych ostatnio dokumentów miał wydawać ze środków państwowych tysiące dolarów na zabiegi odmładzające w USA z użyciem botoksu._ _

_ Wdrożyliśmy zakrojone na dużą skalę dochodzenie w sprawie trwonienia środków z budżetu państwa _ - oświadczyła rzeczniczka prokuratury Chatuna Paichadze.

Nie ujawniła szczegółów dotyczących śledztwa, lecz dodała: _ Prokuratura jest uprawniona do przesłuchania wszystkich osób, które mogą być zamieszane w sprawę; wśród nich może też być sam prezydent Gruzji. Prawo tego nie zabrania _.

Jak wynika z dokumentów, w tym rachunków, opublikowanych w piątek przez telewizję Imedi Saakaszwili miał wydać 11 tys. dolarów z funduszy publicznych na zastrzyki z botoksu podczas wizyt w Nowym Jorku w 2009 i 2011 roku.

Według Imedi prezydent Gruzji wydał także ok. 9 tys. USD na zakup portretu pewnej amerykańskiej artystki, która pozowała malarzowi nago, a której tożsamość nie została ujawniona. Miał również zapłacić rachunek w wysokości 4 tys. dolarów za pobyt amerykańskiej bizneswoman w londyńskim hotelu Radisson.

Saakaszwili odrzuca wszystkie te oskarżenia, twierdząc, że są motywowane politycznie. Oświadczył, że środki z budżetu zostały wydane _ wyłącznie na popularyzację kraju i przyciągnięcie do Gruzji nowych inwestycji _.

Po zeszłorocznym zwycięstwie opozycji pod wodzą miliardera Bidziny Iwaniszwilego w wyborach parlamentarnych i objęciu przez niego stanowiska premiera mnożą się w Gruzji dochodzenia prokuratorskie, oskarżenia i aresztowania wśród osób, które pełniły stanowiska państwowe za czasów poprzedniego rządu.

Były premier Wano Merabiszwili, jeden z polityków z najbliższego otoczenia Saakaszwilego, przebywa obecnie w areszcie pod zarzutem nadużycia władzy. Prokuratura postawiła zarzuty także wielu byłym ministrom i obecnemu merowi Tbilisi Giorgi Ugulawie.

Zwycięstwo obozu Iwaniszwilego po latach rządów partii Saakaszwilego i praktycznie pokojowe przekazanie władzy zostało przyjęte na Zachodzie jako zwycięstwo demokracji. Jednak - jak podkreśla AFP - sytuacja w Gruzji jest skomplikowana i napięta.

Prezydent Saakaszwili i obóz Iwaniszwilego będą dzielili władzę do wyborów prezydenckich wyznaczonych na październik. Saakaszwili nie może już ponownie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Polityczny odwet rządzących w Gruzji? _ Tbilisi nie może mieć wątpliwości, że jego ambicje zbliżenia się do Europy napotkają te same przeszkody, przed jakimi stoi obecnie ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz. _
Milion chce ustąpienia prezydenta Gruzji Wybory prezydenckie odbędą się w Gruzji na jesieni. Saakaszwili został wybrany na drugą kadencję prezydencką w przedterminowych wyborach w roku 2008.
Komorowski spotkał się z Saakaszwilim Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tematem spotkania prezydentów była ocena sytuacji wewnętrznej w Gruzji po wyborach parlamentarnych w tym kraju.
Tagi: prawo, saakaszwili, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz