Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Van Rompuy proponuje debatę o budżecie centralnym strefy euro

0
Podziel się:

Centralny budżet eurolandu mógłby nawet rozpocząć ograniczoną emisję wspólnych papierów dłużnych, by zapobiec szerzeniu się kryzysu zadłużenia strefy euro.

Van Rompuy proponuje debatę o budżecie centralnym strefy euro
(ec.europa.eu)

W ramach zacieśniania eurolandu szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozpoczyna konsultacje z krajami UE m.in. na temat propozycji centralnego budżetu eurolandu. - _ To niepokojące, Unia Europejska pęka _ - mówi Jacek Saryusz-Wolski.

Taki centralny budżet eurolandu mógłby nawet rozpocząć _ ograniczoną emisję _ wspólnych papierów dłużnych, by zapobiec szerzeniu się kryzysu zadłużenia strefy euro, wynika z dokumentu opublikowanego w czwartek na stronie internetowej Van Rompuya, poświęconego _ ukończeniu unii gospodarczej i walutowej _.

- _ Pełnoprawna unia fiskalna oznaczałaby większe kompetencje na poziomie europejskim (jak np. stworzenie resortu finansów - ang. treasury office) i budżetu centralnego, którego rola i funkcje będą musiały zostać zdefiniowane _ - brzmi dokument zbierający podstawowe założenia do konsultacji z państwami członkowskimi.

To kontynuacja czerwcowego raportu czwórki przewodniczących (Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i eurogrupy) w sprawie pogłębiania unii walutowej i gospodarczej w odpowiedzi na problemy eurolandu, jakie ujawnił kryzys zadłużenia, a zwłaszcza brak koordynacji polityk gospodarczych i budżetowych. Zgodnie z decyzją przywódców na szczycie w czerwcu, końcowy raport z propozycjami i mapą drogową ma być przyjęty w grudniu. A na październikowym szczycie UE Van Rompuy przedstawi tzw. _ raport połówkowy _. Dlatego, jak informuje, rozpoczyna w przyszłym tygodniu konsultacje z krajami oraz Parlamentem Europejskim.

_ - To bardzo niepokojące. Choć to są dopiero propozycje do konsultacji, które trzeba oprotestować. To pokazuje, w jakim kierunku zmierza ta debata: pierwsza prędkość Unii się krystalizuje _ - powiedział europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski, nawiązując do podziału Europy na _ dwie prędkości _: szybciej i mocniej integrującą się strefę euro oraz całą resztę.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/190327.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;stanowczo;teraz;potrzeba;reform;nie;pieniedzy,212,0,1093844.html) *Balcerowicz: Żadne pieniądze już nie pomogą * - _ Nasz kraj osiągnął już spory sukces dzięki wsparciu z Unii. Teraz czas na reformy _ - uważa były szef NBP.

Wskazał, że choć euroland ma już osobne instytucje - eurogrupę i osobne szczyty euro oraz fundusze ratunkowe (EFSF i ESM), to teraz także nagle pojawiła się propozycja _ drugiego poziomu budżetu _, czyli budżetu tylko dla strefy euro. Według Saryusz-Wolskiego, jeśli uwzględnić zaangażowanie państw strefy euro w fundusze ratunkowe EFSF i ESM, to taki budżet eurolandu będzie mieć około 3-4 proc. PKB (a więc znacznie więcej niż obecny budżet UE, wynoszący około 1 proc. PKB), co oznacza _ znacznie większą solidarnością unii transferowej _ w eurolandzie niż w _ 27 _.

Saryusz-Wolski przyznaje, że propozycje Van Rompuya są korzystne, jeżeli chodzi o ratowanie strefy euro i wychodzenie z kryzysu, co jest bardzo ważne także dla Polski, ale niestety są zaadresowane tylko do _ 17 _.- _ Gdyby te propozycje były dla całej UE to ok, ale nie są. Unią pęka _ - powiedział.

Także zaproponowany w środę europejski nadzór bankowy, w którym centralną rolę ma pełnić Europejski Bank Centralny, pogłębia podział Unii na euroland i resztę. Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski mówił w czwartek, że Polska musi dokonać strategicznego wyboru, czy wejść do wspólnego nadzoru, choć obecne przepisy nie dają współdecydującej roli krajom spoza strefy euro, czy patrzeć na uciekający pociąg eurolandu. - _ Polska jest na rozstaju dróg _ - przyznał Saryusz-Wolski.

Już pierwsza czerwcowa wersja raportu czwórki pt. _ W kierunku prawdziwej unii walutowej _ wskazywała na konieczność dalekich zmian w eurolandzie, z zastrzeżeniem, że do najbardziej ambitnych, jak uwspólnotowienie długu państw eurolandu czy przekazanie kompetencji budżetowych do Brukseli i stworzenie ministerstwa finansów w eurolandzie, trzeba zmienić traktat. Także przewodniczący KE Jose Barroso mówił w środę w wystąpieniu w PE, że trzeba rozpocząć wielką debatę nad zmianami federalistycznymi w Europie, apelując o _ federację europejskich państw narodowych _, do czego automatycznie potrzebny byłby nowy traktat. Zastrzegał jednak, że to projekt otwarty dla wszystkich państw, choć nikt nie będzie zmuszany, by tą drogą iść.

PE poinformował niezależnie w czwartek, że Konferencja Przewodniczących PE (czyli szefowie grup politycznych) wyznaczyła już trzech przedstawicieli PE do debaty o ukończeniu unii walutowej. Są to liberał Guy Verhofstadt (Belg), chadek Elmar Brok (Niemcy) i socjaldemokrata Roberto Gualtieri (Włochy). Nie ma wśród nich europosłów z państw spoza euro.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Aby zapobiec szerzeniu się kryzysu utworzą... W ramach przygotowywanych na grudzień decyzji w sprawie zacieśniania strefy euro, przewodniczący Rady Europejskiej poinformował, że rozpoczyna konsultacje z krajami UE.
Budżet UE idzie w złym kierunku? On tak uważa Przewodniczący zaapelował dzisiaj o utrzymanie w przyszłym wieloletnim budżecie UE środków na pomoc socjalną,
Nie ma zgody na budżet Unii. Szykują się cięcia Unijni decydenci nie wiedzą jeszcze, w jakich obszarach należałoby szukać oszczędności.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)