Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zasiłek dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Będzie łatwiej go dostać

0
Podziel się:

Znika przepis stanowiący, że warunkiem otrzymania zasiłku jest rezygnacja z zatrudnienia.

Zasiłek dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Będzie łatwiej go dostać
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEUeUdvV

Z ustawy o świadczeniach rodzinnych znika przepis stanowiący, że warunkiem otrzymania zasiłku jest rezygnacja z zatrudnienia na rzecz opieki nad bliskim niepełnosprawnym.

_ - Świadczenie wynosi 520 złotych miesięcznie, ale mimo że niewysokie, jest znaczną pomocą dla opiekunów _ - mówi Danuta Bodzioch, zajmująca się niepełnosprawnym mężem. Jak podkreśla, z powodu opóźnienia w złożeniu wniosku nie otrzymała świadczenia za jeden miesiąc, który ciężko było jej rodzinie przetrwać, choć - jak mówi - 520 złotych zasiłku to grosze.

W ocenie Danuty Bodzioch, patrząc na wysokość zasiłku, praca opiekuna przeliczona na godziny ma niewielką wartość: wypada 69 groszy za godzinę. Jak podkreśla kobieta, opieka trwa 24 godziny na dobę.

bEUeUdvX

_ - W tym czasie, opiekunowie dorosłej osoby niepełnosprawnej są do dyspozycji i kiedy trzeba robią wszystko: dźwigają, myją, karmią, dozują leki _ - mówi Danuta Bodzioch.

Tomasz Wardach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że kryterium rezygnacji z pracy nie będzie już brane pod uwagę przy staraniu o specjalny zasiłek opiekuńczy. Otrzymają go także ci wnioskodawcy, którzy nigdy nie pracowali. Pozostanie natomiast kryterium dochodowe. Wynosi ono obecnie 664 złote miesięcznie na osobę w rodzinach opiekuna i podopiecznego łącznie.

Resort pracy i polityki społecznej nie ma danych, ile osób może skorzystać ze zmiany w zasadach przyznawania świadczeń. Środowisko opiekunów niepełnosprawnych dorosłych szacuje, że może to być kilka tysięcy osób.

Od nowego roku nastąpi korzystna zmiana także dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne z 1000 do 1200 złotych miesięcznie.

bEUeUdwd
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/m328756.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-jak-to,222,0,1685726.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Problemy z biznesem? Jest na to sposób Możesz zaoszczędzić i legalnie nie płacić składek ani podatku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m319473.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ochrona-prywatnosci-przedsiebiorcow-czekaja,100,0,1686372.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szefowie firm mają nowe obowiązki. Poznaj je Szefowie firm muszą powołać Administratorów Bezpieczeństwa Informacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/m265330.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oplaty-na-autostradach-nowy-system-kar,97,0,1686369.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jeździsz autostradą? Uwaga, ważne zmiany Od stycznia obowiązują nowe kary za brak e-myta w systemie ViaToll.
bEUeUdwy
wiadomości
waluty
KOMENTARZE
(0)