Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złoty słabszy wobec dolara, mocniejszy wobec euro

0
Podziel się

Złoty w piątek osłabł do dolara o 0,9 grosza w porównaniu z czwartkowym zamknięciem oraz umocnił się o 2,8 gr wobec euro, osiągając poziom 4,1050 zł za USD i 3,845 zł za euro - poinformował Marek Zuber, analityk BPH.

bDTpkkxx

Złoty osłabł o 0,18 proc. wobec USD i umocnił się o 0,68 proc. wobec euro.

Zdaniem Zubera, umocnienie polskiej waluty wobec euro jest przede wszystkim spowodowane opublikowanymi w czwartek przez GUS danymi o wysokości produkcji przemysłowej w grudniu, lepszymi niż oczekiwał rynek.

GUS podał, że produkcja przemysłowa w grudniu 2000 roku spadła o 1,4 proc. w stosunku do listopada, a rok do roku spadła o 2,2 proc., wobec wzrostu o 4,6 proc. rok do roku w listopadzie, gdy oczekiwania były bardziej pesymistyczne.

bDTpkkxz

W piątek euro osłabł wobec USD z 0,95 USD za euro do 93,50 centów za euro, co pociągnęło za sobą także osłabienie złotego wobec amerykańskiej waluty.

Zdaniem Witolda Woźniaka, chief dealera Deutsche Bank (Polska), w najbliższy poniedziałek można się spodziewać dużych zmian kursu polskiej waluty ze względu na posiedzenie RPP ale przez resztę tygodnia kurs złotego powinien być dość stabilny.

Według analityków Rada Polityki Pieniężnej na swym najbliższym posiedzeniu nie obniży stóp procentowych mimo wezwania członka rządu do szybkiej redukcji stóp.

W piątek szef Rz±dowego Centrum Studiów Strategicznych Jerzy Kropiwnicki wezwał Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych już w poniedziałek.

bDTpkkxF

'W przyszłym tygodniu złoty powinien utrzymywać się w przedziale 4,07-4,13 zł za USD i 3,83-3,88 zł za euro' -
powiedział PAP Woźniak.

bDTpkkya
wiadomości
waluty
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)