Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złudne miliardy Kulczyka

746 pozycja na liście najbogatszych ludzi świata magazynu ekonomicznego Forbes to nie byle co. O Janie Kulczyku możemy przeczytać, że biznesmen ma majątek w wysokości 1 miliarda dolarów. A jeszcze w 2004 roku tygodnik "Wprost" wyceniał Kulczyka na 12,5 miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*746 pozycja na liście najbogatszych ludzi świata magazynu ekonomicznego Forbes to nie byle co. O Janie Kulczyku możemy przeczytać, że biznesmen ma majątek w wysokości 1 miliarda dolarów. A jeszcze w 2004 roku tygodnik "Wprost" wyceniał Kulczyka na 12,5 miliarda złotych. *
Co prawda przez ostatnie lata Forbes już wielokrotnie starał się napisać o Kulczyku, ale ten skutecznie chronił informację o swoim majątku, zaś osoby odpowiedzialne za przygotowanie rankingu tłumaczyły, że nie sposób ustalić wielkości aktywów Kulczyka.

Tygodnik „Wprost" jeszcze w 2004 r. podawał, że jego majątek jest wart 12,5 mld zł. W 2005 r. majątek ten „stopniał" do zaledwie 5,5 mld zł. Transparentność to bowiem ostatnie słowo jakie przychodzi na myśl, gdy próbujemy określić działalność biznesmena. Kwoty są pieczołowicie skrywane i dopiero zawierane transakcje na rynku publicznym pozwalają oszacować skalę działalności.Ostatnio Jan Kulczyk nie odniósł żadnego sukcesu, zaś jego firmy głównie wyprzedają posiadane aktywa.

Jan Kulczyk jest udziałowcem w fundacji zarejestrowanej w Wiedniu - Kulczyk Privatstiftung. Poprzez spółkę zawartą w Holandii - Kulczyk Pon Holding - kontroluje Kulczyk Tradex, czyli dilera volkswagenów i audi. Wtajemniczeni twierdzą, że ta spółka odgrywa istotną rolę w działalności lobbystycznej.

„Firma realizuje program poprawy swojego wizerunku, polegający na tym, że młodzi zdolni ludzie mają się pojawiać za kierownicami samochodów sprowadzanych przez Kulczyk Tradex” - mówi nasz informator i dodaje: „Przy okazji są to osoby związane z politykami, od których wiele zależy w sektorze energetycznym”. Kulczyk Privatstiftung ma jeszcze niecałe 10 proc. w spółce Kulczyk Holding. To właściwie wszystko.

Reszta, przynajmniej formalnie, należy do Grażyny Kulczyk. Może to nawet nieistotne, bo małżonkowie mają wspólnotę majątkową, jednak nasi informatorzy twierdzą, że żona biznesmena wprowadza do managementu Kulczyk Holding swoich zaufanych ludzi. Dlaczego? „Być może chodzi o zranione uczucia” - zastanawiają się (oczywiście anonimowo) pracownicy Kulczyk Holding. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że Jan Kulczyk od jakiegoś czasu ma nową wybrankę serca.

Jaka przyszłość czeka więc najbogatszego (zapewne już niedługo), biznesmena w Polsce?

O tym w najnowszym portrecie w serwisie Manager portalu Money.pl: *
Złudne Miliardy Kulczyka *

Tagi: kulczyk, pieniądze, gospodarka, wiadomości, waluty, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz