Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiana oprocentowania obligacji Skarbu Państwa już od sierpnia

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów podniesie w sierpniu 2012 roku oprocentowanie trzyletnich detalicznych obligacji Skarbu Państwa z 5,14 proc. do 5,15 proc., ale obniży z 4,75 proc. do 4,50 proc. oprocentowanie obligacji dwuletnich.

Zmiana oprocentowania obligacji Skarbu Państwa już od sierpnia
(AP/FOTOLINK/East News)

Ministerstwo Finansów podniesie w sierpniu 2012 roku oprocentowanie trzyletnich detalicznych obligacji Skarbu Państwa z 5,14 proc. do 5,15 proc., ale obniży z 4,75 proc. do 4,50 proc. oprocentowanie obligacji dwuletnich - poinformował resort.

Zgodnie z komunikatem MF w sierpniu inwestorzy indywidualni będą mogli kupić obligacje skarbowe: dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie. Zmieni się oprocentowanie nowo emitowanych papierów trzyletnich i dwuletnich, natomiast zasady, na jakich nabywane były obligacje z wcześniejszych emisji, pozostaną bez zmian.

MF planuje na sierpień emisje: obligacji dwuletnich (DOS0814), o stałym oprocentowaniu 4,50 proc. w ciągu roku; trzyletnich obligacji oszczędnościowych (TOZ0815), których oprocentowanie ustalane jest co pół roku i w pierwszym okresie odsetkowym wyniesie 5,15 proc.; obligacji czteroletnich (COI0816) o zmiennym oprocentowaniu, wynoszącym w pierwszym roku 5,50 proc.; obligacji dziesięcioletnich (EDO0822) o oprocentowaniu w wysokości 6 proc. w pierwszym roku odsetkowym.

_ - Obligacje skarbowe uważa się za najbezpieczniejszą inwestycję. Skarb Państwa gwarantuje bowiem całym swoim majątkiem nie tylko wkład inwestycyjny, ale również zyski _ - mówi cytowana w komunikacie zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów Anna Suszyńska.

Natomiast zastępca dyrektora Domu Maklerskiego PKO BP Andrzej Zajko (bank PKO BP prowadzi sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych) dodaje, że zaletami obligacji detalicznych Skarbu Państwa są przejrzyste i proste zasady naliczania zysków, łatwość nabycia papierów, brak ukrytych zapisów oraz niski próg wejścia w inwestycję, zaczynający się od kwoty 100 zł.

Zgodnie z informacją MF oprocentowanie obligacji dwuletnich na poziomie 4,50 proc. rocznie oznacza, że każda obligacja o nominale 100 zł, po dwóch latach wykupiona zostanie za 109,20 zł. Zysk można zrealizować w gotówce, przelewem lub przez zaliczenie wierzytelności z tytułu posiadanych obligacji na poczet ceny dowolnego rodzaju kupowanych obligacji skarbowych kolejnych emisji. W przypadku skorzystania z tej ostatniej możliwości cena jednej obligacji wyniesie 99,90 zł.

_ - Trzyletnie obligacje oszczędnościowe posiadają cechy konstrukcyjne ściśle powiązane z preferencjami nabywców detalicznych, a mianowicie: miesięczny okres sprzedaży jednej serii, stałą dzienną cenę sprzedaży, tj. 100,00 zł, oraz opcję przedterminowego wykupu _ - poinformowało MF. Oprocentowanie obligacji trzyletnich oferowanych w sierpniu jest zmienne i wynosi 5,15 proc. w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym.

Obligacje czteroletnie charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, zależnym od poziomu inflacji. Realny zysk ponad nią gwarantuje marża odsetkowa, którą dodaje się do aktualnego poziomu inflacji. Wypłata odsetek następuje co roku, okresach odsetkowych.

_ - W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 5,50 proc., lecz w latach następnych może być wyższe, gdyż do poziomu inflacji dodaje się 2,25 proc. Podobnie jak w przypadku pozostałych obligacji, także i tu istnieje możliwość zamiany obligacji, którym zbliża się termin wykupu, na dowolny rodzaj obligacji nowej emisji. Wiąże się to z dodatkowym zyskiem, ponieważ cena kupna każdej z nich wynosi wówczas 99,90 zł _ - wskazano w komunikacie.

Najwyżej oprocentowanymi obligacjami są obligacje dziesięcioletnie. _ - Dziesięciolatki również gwarantują realny zysk, niezależnie od poziomu inflacji, a to dzięki marży w wysokości 2,50 proc., dodawanej do obliczanego co roku, aktualnego poziomu inflacji. Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych rodzajów obligacji, posiadacze dziesięcioletnich papierów dłużnych mają możliwość ich wcześniejszego wykupu _ - wyjaśniono.

MF przypomina, że w wcześniejszego wykupu papierów 10-letnich trzeba się liczyć ze zmniejszeniem odsetek o 2 zł, od każdej obligacji przedstawionej do wykupu.

_ - Zwolnienie z tej opłaty dotyczy inwestorów dokonujących przedterminowego wykupu w ramach realizacji emerytury z konta IKE. Aktualne oprocentowanie obligacji, od sierpnia 2012 r., wynosi w pierwszym roku odsetkowym 6 proc. _ - poinformowano.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski sprzedał obligacje za półtora miliarda euro Nabywcami papierów były głównie podmioty z Niemiec, Francji i Polski, podaje Ministerstwo Finansów.
Znamy prawdę o stanie finansów państwa Wzrost długu od końca 2011 r. był wypadkową finansowania deficytu budżetu państwa i budżetu środków europejskich oraz zmniejszenia długu wynikającego z umocnienia złotego - informuje MF.
Nie będą skupować hiszpańskich obligacji - _ Finansowe potrzeby Hiszpanii nie są tak duże w krótkiej perspektywie _ - ocenił Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)