Notowania

gospodarka
24.10.2019 11:42

Większość Polaków nie wie, że przez inflację pieniądze tracą wartość

- Blisko dwie trzecie Polaków uważa, że wiedza finansowa jest potrzebna, ale ponad połowa z nas nie zdaje sobie sprawy, że przez inflację pieniądze tracą na wartości - informuje platforma Kapitalni.org, komentując wyniki testu wiedzy finansowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Test wiedzy finansowej. Najgorszy wynik od 3 lat. (Fot: whitelook)

Tegoroczny test, prowadzony przez firmę Maison&Partners dla platformy Kapitalni.org wypadł najgorzej od trzech lat.

- W porównaniu do badań z 2018 roku ocena własnej wiedzy okazała się niższa i wróciła do poziomu z 2017 roku. Egzamin z wiedzy finansowej Polacy zdają od 3 lat dostatecznie. W tym roku uzyskali średnio 13,33 poprawnych odpowiedzi na 27 pytań - mówi cytowana w komunikacie Agnieszka Szczepanik z Wonga Polska, odpowiedzialna za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

80 proc. badanych dobrze ocenia swoje kompetencje w zarządzaniu domowym budżetem. Uczestnicy testu deklarują, że znają się na transakcjach bezgotówkowych czy płatnościach internetowych.

Oglądaj też: Podwyżka płacy minimalnej. "Czeka nas wzrost inflacji"

Zaledwie 5 proc. ocenia swoją wiedzę o prowadzeniu firmy jako dużą.

Ponad połowa deklaruje, że czuje się bezradna w kwestiach związanych z podatkami, pożyczkami, kredytami czy wychodzeniem z długów.

Ponad połowa badanych nie potrafi znaleźć najkorzystniejszej oferty pożyczki, a 61 proc. nie wie, co to jest okres bezodsetkowy. Ponad połowa nie ma świadomości, że w przypadku negatywnej decyzji w sprawie wniosku kredytowego ma prawo domagać się uzasadnienia.

Ponad połowa ankietowanych nie zdaje sobie sprawy z tego, że z powodu inflacji pieniądze na nieoprocentowanym koncie tracą na wartości.

Znacznie lepiej Polacy radzą sobie z zagadnieniami dotyczącymi ochrony danych osobowych. 85 proc. badanych wie, że w przypadku posłużenia się przez kogoś ich danymi osobowymi powinni zgłosić się na policję i unieważnić dowód osobisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pieniądze, inflacja, LINK4MID2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2019

PoorlandJak widać większość ludzi w polsce to osoby, które sprzedają swój głos za socjale, także w ogóle nie dziwi mnie fakt, że tak mało osób ma pojęcie co … Czytaj całość

23-10-2019

Gosc4Bo większość jest głupia. Nie zna podstaw ekonomii dlatego demokracja w Polsce to najglupszy ustrój.

23-10-2019

SgA tymi ludźmi są wyborcy pisU

Rozwiń komentarze (26)