Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wirecard upada. Powodem dziura finansach na 4 mld dol.

Firma płatnicza Wirecard złożyła wniosek o upadłość. Nie jest w stanie spłacić wierzycieli. Zdaniem audytora EY gigantyczna luka w finansach firmy była wynikiem wyrafinowanego globalnego oszustwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Firma płatnicza Wirecard złożyła wniosek o upadłość.

Niemieckiemu operatorów kard Wirecard z ksiąg wyparowało 4 mld dolarów - podaje Reuters. Firma złożyła wniosek o niewypłacalność w sądzie w Monachium w czwartek. Jak poinformowała, kontynuacja jej działalności nie jest pewna w związku z poważnymi zobowiązaniami wobec wierzycieli sięgającymi 1,5 mld dol.

Upadek Wirecard nastąpił zaledwie tydzień po ujawnieniu raportu audytora EY. Jak podkreśliła firma przeprowadzająca kontrolę , podczas audytu w 2019 r. otrzymała fałszywe potwierdzenia dotyczące rachunków powierniczych i przekazała je odpowiednim organom.

"Istnieją wyraźne przesłanki, że było to skomplikowane i wyrafinowane oszustwo z udziałem wielu stron na całym świecie" - oświadczyła firma audytująca odnosząc się do brakujących 2,1 mld dol. w rachunkach Wirecard.

Przypomnijmy, że w miniony piątek odszedł ze stanowiska prezesa Wirecardu Markus Braun, a w poniedziałek został aresztowany na polecenie prokuratorów z Monachium w związku z nieprawidłowościami w firmie.

Zobacz też: Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Na odchodne Braun zasugerował, że firma najpewniej padła ofiarą przestępstwa. Nowy zarząd spółki z kolei poinformował w poniedziałek, że domniemane 2,1 mld dol. prawdopodobnie nigdy nie istniało.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Wirecard, pieniądze, prawo, niemcy, fintech
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2020

jasioJak kraść to miliony. W dzisiejszym świecie trzeba to powiedzenie najwidoczniej zmienić

25-06-2020

olo va czy przypadkiem EY nie robiła w przeszłości przewałów ?

26-06-2020

Złodzieje z Ernst & Youngznów udają audytorów. Znajdują "luki" dopiero potem, ja wyparują miliardy. Poszukajcie ich w Szwajcarii i Tel Aviwie.

Rozwiń komentarze (28)