Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Wirecard upada. Powodem dziura finansach na 4 mld dol.

27
Podziel się:

Firma płatnicza Wirecard złożyła wniosek o upadłość. Nie jest w stanie spłacić wierzycieli. Zdaniem audytora EY gigantyczna luka w finansach firmy była wynikiem wyrafinowanego globalnego oszustwa.

Firma płatnicza Wirecard złożyła wniosek o upadłość.
Firma płatnicza Wirecard złożyła wniosek o upadłość. (Flickr)

Niemieckiemu operatorów kard Wirecard z ksiąg wyparowało 4 mld dolarów - podaje Reuters. Firma złożyła wniosek o niewypłacalność w sądzie w Monachium w czwartek. Jak poinformowała, kontynuacja jej działalności nie jest pewna w związku z poważnymi zobowiązaniami wobec wierzycieli sięgającymi 1,5 mld dol.

Upadek Wirecard nastąpił zaledwie tydzień po ujawnieniu raportu audytora EY. Jak podkreśliła firma przeprowadzająca kontrolę , podczas audytu w 2019 r. otrzymała fałszywe potwierdzenia dotyczące rachunków powierniczych i przekazała je odpowiednim organom.

"Istnieją wyraźne przesłanki, że było to skomplikowane i wyrafinowane oszustwo z udziałem wielu stron na całym świecie" - oświadczyła firma audytująca odnosząc się do brakujących 2,1 mld dol. w rachunkach Wirecard.

Przypomnijmy, że w miniony piątek odszedł ze stanowiska prezesa Wirecardu Markus Braun, a w poniedziałek został aresztowany na polecenie prokuratorów z Monachium w związku z nieprawidłowościami w firmie.

Zobacz także: Zobacz też: Wzrost <a href="https://money.pl/podatki/">podatków</a> i likwidacja <a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/trzynastka-dodatkowe-wynagrodzenie-roczne,42,0,2424362.html">trzynastek</a>. Strategia na wyjście z kryzysu

Na odchodne Braun zasugerował, że firma najpewniej padła ofiarą przestępstwa. Nowy zarząd spółki z kolei poinformował w poniedziałek, że domniemane 2,1 mld dol. prawdopodobnie nigdy nie istniało.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieniądze
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
pokrzywdzona ...
4 lata temu
GetBack w wersji niemieckiej.......gdzie etyka zawodowa, zaufanie do banksterów.....brak odpowiedzi, pytania retoryczne
Helmut
4 lata temu
Uwielbiam informacje o upadających niemieckich firmach:) oby więcej, częściej i szybciej :) a nalepiej jakby całe Niemcy upadły i się rozpadły
J-23
4 lata temu
Nie nie moge w tych porządnych niemcach taki przekręt. Przekazali na Kreml na uzbrojenie. Już dawno te strony dogadały. Ale w przyszlści Niemcy będą ciężko żałować współpracy z Rosją. Wyduszą z nich wszystko.
dziadekzpragi
4 lata temu
Czy w takim przypadku audytorzy nie powinni być współwinnymi ?
stan
4 lata temu
@.1 mld. dolarów nigdy nie istnialo. A frankowicze widzieli na oczy te FRANKI.? Ale tu jest Polska. Tu można ludzi ..........
...
Następna strona