Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zmiany w 500+. Koniec z tradycyjnymi wnioskami

181
Podziel się:

Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu "Rodzina 500+" wnioski były składane tylko elektronicznie – powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Poinformowała, że "operacjonalizacja byłaby przeprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych".

Zmiany w 500+. Koniec z tradycyjnymi wnioskami
Marlen Maląg zapowiada zmiany w programie 500+. (KPRM, Adam GUz)

Podczas swojego wystąpienia na międzynarodowej konferencji "Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji" szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że obecnie ponad 80 proc. wniosków o świadczenie 500 plus jest składanych drogą elektroniczną.

- Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu "Rodzina 500+" wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz. Operacjonalizacja byłaby przeprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych" – powiedziała Maląg.

To ważna zmiana, bo do tej pory wnioski trzeba było składać na każdy nowy okres rozliczeniowy.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"

Można było je złożyć elektronicznie, przez portal empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, oraz tradycyjnie, pocztą lub w urzędzie.

Również w przypadku świadczenia "Dobry start" toczą się prace nad tym, aby rodzicie mogli składać wnioski tylko drogą cyfrową. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, zgodnie z którym wnioski o świadczenie "Dobry start", czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet.

Nowela zakłada również, że tego programu nie będą już realizowały samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Nowelizacja ta została uchwalona przez Sejm, jednak Senat w minionym tygodniu ją odrzucił. Senatorowie opozycji krytycznie oceniali rozwiązanie przewidujące, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zająć się realizacją programu. Przekonywali, że samorządy bardzo dobrze radziły sobie z tym zadaniem.

1 kwietnia program 500+ obchodził swoje 5-lecie. Jak informował rząd, do tej pory wydano na niego 145 mld złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(181)
Kiedyś było l...
3 lata temu
Ta, już widzę, jak niektórzy rodzice składają płynnie podania o 500+ elektronicznie :D Będą musieli znowu stwarzać nowe stanowiska pracy: urzednik bedzie przyjmował osoby chcące złożyć wniosek, bo one albo "nie umieją" albo w dodatku nie mają przez co :/
:((
3 lata temu
trzeba było stworzyć stanowiska pracy kupić komputery programy po to żeby na koniec zabrać do ZUS BOGATY KRAJ i nikt nie pyta tych co nie mogą złożyć elektronicznie
Zachwycony
3 lata temu
Co to jest operacjonalizacja?
Oko
3 lata temu
Przez internet boją się składać ci co w sklepie wolą używać gotówki zamiast karty .
Skate
3 lata temu
Już to kiedyś pisałem przed wyborami dać 700+ i wygrana w kieszeni a później odbierzeta sobie w podatkach i cenach ale ludzie zagłosują na PIS bo kasa i piwko bedzie
...
Następna strona