Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

1 procent na OPP. Do kiedy należy wpłacić część podatku?

0
Podziel się:

Jak rozliczyć 1 procent w deklaracji rocznej z 2019? Podajemy terminy, do których można przekazać 1 proc. podatku lub zmienić wysokość przekazanej kwoty.

1 procent na OPP. Do kiedy należy wpłacić część podatku?
1 procent na OPP. Do kiedy należy wpłacić część podatku? (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)
bEEJaNIl

Jeden procent podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego na wniosek podatnika przekazują urzędy skarbowe. Nie ma więc obowiązku samodzielnego wpłacania kwoty, którą wykaże się w rocznym rozliczeniu PIT. W odróżnieniu od innych odliczeń, podatnik nie dokumentuje przekazania 1 procenta w żaden sposób.

W deklaracji wystarczy podać właściwy numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) wspieranej fundacji. Jeśli ktoś zdecyduje się podzielić sumę pośród kilku instytucji, musi pamiętać o wyszczególnieniu wszystkich numerów. Dodatkowo, należy też wprowadzić kwoty, które mają być odpowiednio przekazane.

bEEJaNIn

1% OPP — Jak przekazać?

Jak odprowadzić 1% podatku z deklaracji rocznej PIT z 2019 roku w 2020? W deklaracji znajdują się dwa pola, które należy uzupełnić, aby przekazać 1 procent. Należy w nich podać numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz przekazywaną kwotę, która nie może jednak przekroczyć 1 procent osiągniętych dochodów. Bardzo istotne jest to, by wpisać właściwy numer KRS, gdyż błąd spowoduje, że pieniądze nie będą wpłacone wspieranej przez nas organizacji.

Wykazana kwota 1% musi wynikać albo z zeznania albo wynikać z późniejszej korekty zeznania złożonej nie później niż miesiąc od terminu ostatecznego na złożenie deklaracji rocznej. Jeżeli zatem termin ostateczny u rozliczających PIT-37 to 30 kwietnia 2020 roku, korektę ujmującą 1 % lub korektę zmieniającą wysokość kwoty można złożyć 31 maja 2020 r. W przypadku podatników rozliczających się z ryczałtu mija z końcem stycznia, więc korektę można złożyć do końca lutego Urzędowi Skarbowemu.

bEEJaNIt

Podatnik może udzielić w zeznaniu podatkowym zgody na przekazanie swoich informacji (danych osobowych) do obdarowanej organizacji. W takim wypadku zaznacza pole, poprzez które upoważnia organy skarbowe do przekazania danych o darczyńcy. Te informacje mogą posłużyć OPP celem podziękowania podatnikowi za przekazanie kwoty. Wyrażenie zgody nie jest obligatoryjne do odprowadzenia 1% podatku, a więc podatnik może zachować swoje dane i pozostać anonimowy.

bEEJaNIO
pit
podatki
faq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)