Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Firma na ryczałcie. Czy przedsiębiorca może przekazać 1 procent podatku?

0
Podziel się:

Firma na ryczałcie, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mają prawo przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Firma na ryczałcie. Czy przedsiębiorca może przekazać 1 procent podatku?
Firma na ryczałcie. Czy przedsiębiorca może przekazać 1 procent podatku? (Shutterstock.com, baranq)
bEBYdqpx

Jedną z podstawowych form opodatkowania działalności gospodarczej jest firma na ryczałcie. Zasady rozliczania takich podmiotów są uproszczone, a podatek płaci się od przychodu, bez możliwości pomniejszania go o poniesione koszty. Stawka ryczałtu zależy od rodzaju działalności gospodarczej.

1 procent podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego mogą przekazać nie tylko osoby rozliczające się na zasadach ogólnych czy korzystający z podatku liniowego, ale również firma na ryczałcie. Jaki PIT powinny złożyć osoby opodatkowane w ten sposób? Warunkiem przekazania 1 procenta podatku jest terminowe złożenie we właściwym urzędzie skarbowym formularza PIT-28 wraz z załącznikami. W rozliczeniu należy podać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

Brak możliwości pomniejszania przychodu o koszty to podstawowa cecha, którą charakteryzuje się firma na ryczałcie. A co można odliczyć przy ustalaniu podstawy opodatkowania? Między innymi składki zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne, darowizny, ulgi (np. na internet). Nie można odliczyć ulgi na dziecko.

bEBYdqqa
pit
podatki
faq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)