Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Jak przekazać 1 proc. podatku?

0
Podziel się:

Po tym, jak w 2004 roku weszła w życie ustawa o wolontariacie, podatnicy mogą przekazać 1% należnego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Operacja ta nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem, a obywatel sam decyduje, komu przekaże sumę, która w innym razie zasiliłaby budżet państwa.

Jak przekazać 1 proc. podatku?
Jak przekazać 1 proc. podatku? (Shutterstock.com)
bEEIokGJ

Przekazanie 1% w żadnym wypadku nie jest darowizną ani ulgą podatkową. Przekazując część podatku, który i tak musi zostać opłacony przez podatnika, wspiera on wybraną przez siebie organizację.

Jak przekazać 1% podatku?
Obywatel może przekazać 1 procent podatku, wypełniając lub akceptując przygotowaną wstępnie w internetowej wersji deklarację PIT. Wystarczy w odpowiednią rubrykę wpisać dokładną nazwę oraz numer KRS wybranej fundacji. Spis wszystkich organizacji wraz z potrzebnymi danymi znaleźć można na stronie internetowej Portalu Organizacji Pozarządowych. Niezależnie od tego, w jakiej formie zostanie rozliczony PIT (papierowo czy elektronicznie), sposób przekazania 1% jest taki sam.

Przekaż 1% podatku
Niestety, jeśli w ubiegłych latach podatnik nie wskazał żadnej organizacji pożytku publicznego, a w tym roku, nie wykona żadnej akcji związanej ze swoją deklaracją na portalu e-PIT (akceptacja, modyfikacja), to środki pochodzące z 1% w żaden sposób nie zostaną nikomu przekazane. Urząd skarbowy nie może wskazać organizacji za podatnika. Dlatego ważne, by pamiętać o tym przy akceptowaniu swojego PIT-u.

bEEIokGL

Jaki PIT do rozliczenia 1% podatku?
Z przywileju przekazania 1% podatku skorzystać mogą podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą deklaracji: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38 lub PIT-OP.

bEEIokHm
podatki
faq
odliczenie 1 procent
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)